Warsztaty w ramach projektu KinoSzkoła

16 listopada 2015r. po raz kolejny odbyły się w naszej szkole medialne warsztaty z serii KinoSzkoła, które prowadził pan Marcel Skorek. I znów wzięły w nich udział klasy humanistyczne II H i I HG.

Poprzednie spotkanie poświęcone było metafizyce filmów K. Kieślowskiego. Poniedziałkowe zajęcia przybliżyły nam biografię i twórczość wybitnego polskiego oraz światowego reżysera filmowego i teatralnego – Andrzeja Wajdy, który w 2000 r. za całokształt swojej twórczości otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej Oscara. Prowadzący przedstawił kierunek w zwany Polską Szkołą Filmową, którą współtworzył A. Wajda wraz z J. Kawalerowiczem, T. Konwickim i innymi. Omówił także włoski neorealizm i polskie mity narodowe, które stanowiły główne źródło inspiracji dla polskich reżyserów tej szkoły.

Podczas zajęć obejrzeliśmy fragmenty trzech filmów w reżyserii Wajdy z wczesnego okresu jego twórczości: „Pokolenie”, „Kanał” oraz „Popiół i diament”. Tak poznaliśmy warsztat filmowy A. Wajdy , główne wątki tematyczne i symbole jego pierwszych dzieł.

Ponadto zapoznaliśmy się z kinem moralnego niepokoju, które zapoczątkował film “Człowiek z żelaza” z 1976 r. Na koniec zobaczyliśmy fragmenty ostatnich filmów Andrzeja Wajdy: „Katyń” z 2007 r. oraz “Wałęsa” z 2013 r. Dostrzegliśmy nowe elementy filmowej ekspresji, znacznie wzmacniające symboliczną wymowę jego dzieł.

Podczas zajęć nawiązaliśmy również do komunistycznych dziejów Polski, które tak mocno inspirowały A. Wajdę. Ten komentarz był niezapomnianą lekcją historii, a nawet formą przedmaturalnej powtórki.

W programie szkolnym mamy niewiele czasu na obejrzenie i omówienie ważnych dzieł naszej rodzimej kinematografii, dlatego takie zajęcia szczególnie sobie cenimy. Tak przecież rozwijamy swoje zainteresowania i pomnażamy wiedzę z zakresu współczesnych zjawisk kulturowych. Nic więc dziwnego, że chętnie w nich uczestniczymy
i z niecierpliwością czekamy na następne.

Julia Miros i Ola Stawowczyk, kl. IIh