10 stycznia 2017 roku uczniowie grup humanistycznych klas Ihg i IIhg pod opieką profesor Anny Zielonki wzięli udział w wykładzie w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Wykład dotyczył prawa karnego, a poprowadził go pracownik Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Finansów i Prawa – prof. dr hab. Leszek Wilk.

Na sam początek wykładowca obalił mit dotyczący tej dziedziny prawa, który prezentują media – wydawać by się mogło, że prawo karne jest najważniejszym z praw, gdyż tak wiele mówią o tym w środkach masowego przekazu W kolejnej części wykładu profesor mówił o przestępczości. Stwierdził, że nie zniknie ona nigdy, ponieważ jest determinowana przez różne elementy m.in. społeczne, biologiczne czy światopoglądowe. Przy tej okazji zapoznaliśmy się z terminami kryminologia i kryminalistyka. Kryminologia bada przyczyny i przejawy przestępczości, a kryminalistyka – kto popełnił przestępstwo i jak to zrobił.
Pod koniec wykładowca poruszył temat skazań. Tu szczegółowo wyjaśnił, kim jest osoba nieletnia i dorosła według kodeksu karnego (osobę poniżej 15 lat uznaje się za nieletnią, a osoba mająca 17 lat jest osobą dorosłą). Wyjaśnił także, czym jest nieuchronność kary na przykładzie zbrodniarzy wojennych z czasów II wojny światowej, którzy w podeszłym wieku są karani za swoje czyny. Na podsumowanie profesor dodał, że stosowanie prawa karnego wymaga dużej wiedzy i myślenia.

Uważam, że wykład był ciekawy. Profesor Wilk mówił w prosty i zrozumiały sposób. Opierając się na przykładach z życia codziennego, nowe pojęcia i terminy objaśniał tak, aby każdy ze słuchających je zrozumiał. Kolejne zajęcia zaplanowane są po feriach zimowych, a dotyczyć będą prawa rodzinnego. Po tym ostatnim wykładzie odbędzie się inscenizowana rozprawa sądowa.

Marcelina Kwaśniak, klasa II hg