4 kwietnia klasy humanistyczne wyruszyły na ostatnie w tym rok warsztaty w ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Warsztaty rozpoczęły się wykładem na tematu powstawania uniwersytetów w Europie oraz samej historii Akademii Krakowskiej od XIV do XVI wieku, prowadzonym przez dr Ewelinę Drzewiecką. Podczas zajęć nasi uczniowie mieli okazję powrócić do czasów Karola I Wielkiego i zapoznać się z trzema okresami renesansu: renesansem karolińskim, ottońskim i renesansem XII wieku. Zgłębili historię najstarszych europejskich uniwersytetów oraz uświadomili sobie, jak drogocenne były książki w okresie średniowiecza oraz ile pracy i wysiłku kosztowało stworzenie tak rzadkich woluminów. Dr Ewelina Drzewiecka opowiedziała nam o zaskakujących przedmiotach wykładanych w Akademii Krakowskiej, jakimi była astrologia (Marcin Król z Żurawicy) oraz fizjonomia (Jan z Głogowa). Uczniowie mieli również szansę poznać blaski i cienie akademickiego życia żaków dzięki zachowanym wierszom proszalnych i rymowanych statutów. Wykład zakończył się szczegółowym omówieniem historii najpiękniejszego elementu Kościoła Mariackiego, jakim jest pentaptyk wybitnego rzeźbiarza i artysty – Wita Stwosza.

Kolejną częścią warsztatów było zwiedzanie Kościoła Mariackiego i obejrzenie uroczystego odsłonięcia ołtarza. Uczniowie mogli podziwiać nie tylko olśniewający ołtarz, ale zdobienia wewnątrz budynku wykonane przez wtedy początkujących i 19-letnich artystów – Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera oraz ich mistrza Jana Matejkę. Po zakończeniu podziwiania piękna architektury sakralnej uczniowie podzielili się na trzy grupy i wyruszyli w poszukiwaniu ukrytych sentencji zapisanych językiem Wergiliusza w miejskiej panoramie Krakowa.

Ostatnim punktem podróży do Krakowa był spacer wzdłuż najstarszej ulicy miasta – Kanoniczej. Uczniowie przechadzając się zafascynowani pięknem starych fasad, poszukiwali 17 łacińskich sentencji skrzętnie ukrytych w panoramie zabytkowych budynków. Spacer zakończyliśmy w Domu Długosza – późniejszej pracowni rzeźbiarskiej Franciszka Wyspiańskiego, ojca naszego patrona.

Dziękujemy nauczycielom za tak wspaniałe warsztaty i z niecierpliwością czekamy na więcej w nowym roku szkolnym.

Oliwia Kawczak, kl. 3d