Tak jak zazwyczaj w naszej szkole, Olimpiada Filozoficzna, jedna z ogólnopolskich olimpiad z wieloletnią tradycją, cieszyła się w tym roku szkolnym niemałą popularnością. Do etapu okręgowego już w grudniu, po napisaniu prac konkursowych, zakwalifikowały się Oliwia Nikliborc, Amelia Mreńca, Natalia Laszczak z kl. 4d oraz Iga Drąg i Brygida Ślęczka z kl. 3d. Następnie, w wyniku bardzo wymagających kwalifikacji etapu okręgowego do etapu centralnego awansowała Oliwia Nikliborc z kl. 4d.

Oliwia jesienią ubiegłego roku w etapie szkolnym napisała esej podejmujący dyskusję z myślą Henryka Elzenberga, która brzmiała: „Człowiek „wykształcony” jest to człowiek zewsząd od istoty rzeczy przedzielony mgłą i chmurami cudzych pojęć. Oryginalność nie polega na tym, żeby rzeczy widzieć przez mgłę taką lub inną, nie polega też na utrzymywaniu się w niewiedzy cudzych pojęć – ale na tym, że się okiem i ręką sięga poprzez te mgły i chmury, i uderza bezpośrednio o firmament”. Rozprawa na ten temat dała Oliwii awans do etapu okręgowego Bielsku-Białej, a znakomicie napisany test wiedzy, dodatkowy esej etapu okręgowego oraz egzamin ustny pozwoliły jej awansować do etapu centralnego w Warszawie.

W kwietniu Oliwia wzięła udział w etapie centralnym Olimpiady. Zawody odbywały się na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zadania polegały na obronie pracy naukowej odwołującej się do myśli Elzenberga oraz analizie wybranego tekstu filozoficznego. Oliwia rozmawiała o swojej pracy ze specjalnie do tego celu powołaną komisją naukowców (w tym autorką tematu prof. Kingą Kaśkiewicz) i próbowała ich przekonać do swoich założeń, co, jak widać, bardzo się udało. W wyniku tej rywalizacji okazało się, że Oliwia ostatecznie zdobyła tytuł finalistki Olimpiady Filozoficznej, a więc znalazła się w bardzo wąskim gronie 150 najlepszych osób w Polsce.

Finalistce serdecznie gratulujemy!

Wacław Front, opiekun naukowy Olimpiady Filozoficznej