5 września br. mieliśmy przyjemność ponownie uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – Narodowym Czytaniu Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Nasz szkolny finał odbył się kilka dni przed finałem ogólnopolskiej akcji, polegającej na wspólnej lekturze jednego z najważniejszych utworów podejmujących tematykę powstania styczniowego.

Była to już 12. edycja akcji zainicjowanej przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku i ówczesną dyrektor Biura Kultury Agnieszkę Celedę wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. W kolejnych edycjach cała Polska wspólnie i publicznie odczytała: Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego,  Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz nowele polskie. A w roku obecnym para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, zaprosiła Polaków do wspólnego czytania Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, bowiem jest to społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna z 1888 roku przedstawiająca panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku w kontekście czasów powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Nasz szkolny finał, zorganizowany przez uczniów klasy IV d pod kierunkiem p. prof. Jolanty Szlachetko, miał miejsce w sali polonistycznej. Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Anna Zielonka, doceniając pomysł ponownego zorganizowania tej akcji w murach naszej szkoły. Następnie p. prof. Jolanta Szlachetko wyjaśniła zebranym, na czym polega wyjątkowość nadniemeńskiego fresku Elizy Orzeszkowej. Był to wstęp do właściwego wydarzenia, czyli głośnego czytania fragmentów pozytywistycznej powieści. Wszystkim, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom towarzyszyły emocje. Każdy z czytających przygotował indywidualną interpretację tekstu, a barwą głosu budował niesamowity nastrój.

Czytali:

p. dyrektor Anna Zielonka

p. prof. Anna Rotunno

p. sekretarz Adrianna Turek

p. prof. Andrzej Dżoń

p. prof. Krystyna Bogacz

p. prof. Ewa Łanocha

p. prof. Tomasz Wróbel

p. prof. Marek Cisiński

p. prof. Wacław Front

 – p. prof. Joanna Gabryś

p. prof. Maciej Hejnowicz

p. prof. Elżbieta Zakrzewska

p. prof. Jolanta Szlachetko

p. prof. Aleksandra Jasek

p. prof. Tomasz Bąk

p. prof. Gabriela Cpak

Wiktoria Vogler i Milena Rusek z klasy IVd

Iga Drąg i Brygida Ślęczka z IId

Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i byli zaangażowani w tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji. Dziękujemy czytającym za wyjątkowy nastrój i powagi, i zmysłowości, i dowcipu. Dziękujemy za wspólne przeczytanie oraz wspólne pielęgnowanie historii i tradycji.

W imieniu organizatorów

Martyna Magiera z klasy IVd