W tym roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym w bibliotece szkolnej odbyły się następujące wydarzenia :

Przy okazji 10.10.2021r. ,kiedy  przypadła 3 rocznica przyznania  literackiej Nagrody Nobla znanej pisarce Oldze Tokarczuk, w bibliotece szkolnej pojawiła się wystawa prezentująca najważniejsze informacje na temat jej życia i twórczości. Tokarczuk została laureatką nagrody Nobla  w dziedzinie literatury za rok 2018 ,,za wyobraźnię narracyjną , która z  encyklopedyczną  pasją reprezentuje  przekraczanie granic jako formę życia”.Dodatkowo materiał ten został wysłany do wszystkich uczniów w postaci prezentacji multimedialnej poprzez mobidziennik.

W bibliotece szkolnej pojawiła się również wystawa pt.,,Nowości wydawnicze”.Znalazly się na niej książki Remigiusza Mroza -polskiego prawnika i pisarza,który w swoich książkach sięga po różne gatunki literackie: od powieści historycznych ,thrillerów ,kryminałów po science fiction. Został laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016r za powieść pt.Kasacja,która znalazła się w ,,Nowościach wydawniczych ” jako nowa pozycja w szkolnej bibliotece.Opowiada ona o synu biznesmena,który zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński.  Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić  własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą. Innymi książkami Remiguussa Mroza ,które pojawiły sie w bibliotece są dzieła pt.,,Oskarżenie”, ,,Przewieszenie”  i  ” Zaginięcie”.Powieści te są pełne zaskakujących zwrotów akcji, humoru, intryg i zabójstw…

Ale to nie wszystko !

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2021 został ustanowiony rokiem :

-Tadeusza Różewicza -dramatopisarza i prozaika urodzonego w 1921r. który  tworzył antypoetyckie formy wypowiedzi lirycznej,dające  najpełniejszy wyraz ciążenia wojny i okupacji. Później dominującym nurtem jego twórczości stała się krytyczna analiza zjawisk kultury. Podejmował również tematykę przełamującą stereotypy patriotyczne. W roku 1966 otrzymał nagrodę państwową l-ego stopnia.

-Stefena  Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia urodzonego w 1901r. w patriotycznej i katolickiej rodzinie. Został wychowany w poszanowaniu wartości religijnych i narodowych . W 1924 roku otrzymał święcenia kapłańskie.Wyszyński w okresie nasilenia represji wobec Kościoła i społeczeństwa stanął w obronie chrześcijańskiej tożsamości narodu,a podczas nasilenia się walki z Kościołem został uwięziony i pozbawiony władzy kościelnej.Zmarł 28 maja 1981roku ,a jego pogrzeb stał się wielką manifestacją przywiązania społeczeństwa polskiego do kościoła.

-Cypriana Kamila Norwida,który urodził się 24 września 1821r .Był poetą,dramatopisarzem oraz prozaikiem. Zajmowal się rzeźbą,malarstwem,rysunkiem i ratownictwem. Za życia Norwida jego utwory nie cieszyły się popularnością.Twórca ten został odkryty dopiero pod koniec XIX w. przez Zenona Przesmyckiego i pisarzy okresu Młodej Polski.Uważano go za jednego z najoryginalniejszych i najbardziej wszechstronnych pisarzy i myślicieli.

-Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – sekcyjnego w ll plutonie,,Alek 2″ kompanii,,Rudy” batalionu Zośka AK w stopniu starszego strzelca pod ps.,,Zieliński”.Zaskoczony wybuchem powstania ,poległ na posterunku w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944r.Baczyński był też poetą ,który w ciężkim okresie okupacji wydał 4 tomiki poezji :,,Zamknięty echem”, ,,Dwie miłości “, ,,Wiersze wybrane”, ,,Arkusz poetycki” oraz składkę ,,Śpiew z pożogi “.Został pośmiertnie odznaczony Medalem za Warszawę 1947 i Krzyżem Armii Krajowej.