Debaty Samorządowe

W piątek 30.03.2012 od godziny 08.00 do 12.00 w auli  naszej szkoły  odbył się cykl debat samorządowych, organizowanych w ramach XVIII edycji  projektu „Sejm dzieci i młodzieży”, który od 1994 r. propaguje  parlamentaryzm wśród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

W projekt ten zaangażowało się wiele osób z naszej szkoły.

Debaty miały charakter dyskusji panelowej, w których wypowiadali się zarówno eksperci jak i uczniowie. Każda z debat trwała 60 minut. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dyrektor PZ nr 11, radni gminni i powiatowi, nauczyciele i członkowie samorządu uczniowskiego.

Każdy z czterech zespół poruszał inne kwestie związane z samorządnością i szkolną współpracą.

Pierwszy z nich tworzyły uczennice lasy 1h- Marta Rolak i Gabriela Rzeszutko. Podczas swojej debaty starały się znaleźć plusy i minusy samorządu oraz ustalić, w jaki sposób samorząd uczniowski może zaangażować wszystkich uczniów w życie szkoły.

Drugą debatę przygotowały uczennice klasy 2b- Weronika Dwornik i Zuzanna Janeczko. Temat ich debaty brzmiał : “Samorząd-realnie czy na piśmie? W jakim stopniu samorząd może wpłynąć na życie ucznia?”.

Trzecią  debatę zorganizowały uczennice klasy 2d i przedstawicielki samorządu uczniowskiego – Marta Skowronek i Kinga Osierda. W swojej debacie szukały odpowiedzi na pytanie, czy tworzenie samorządu szkolnego jest przywilejem, czy też obowiązkiem oraz poruszyły kwestię szkolnych wyborów.

Kolejną i zarazem ostatnią debatę przygotowały i  koordynowały uczennice klasy 2 d – Monika Czechowska i Edyta Kołek. W swojej dyskusji starały się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaką rolę odgrywa samorząd w życiu uczniów i w jaki sposób wpływa na ich funkcjonowanie w państwie demokratycznym.

Efekty debat były bardzo zadowalające, prelegenci doszli do wielu konstruktywnych wniosków, które, jak mamy nadzieję, uda się zrealizować.

 

Monika Czechowska

Edyta Kołek