Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło już 10 lat. By uczcić ten wyjątkowy jubileusz, wszyscy mieszkańcy Miasta i Gminy Kęty zostali zaproszeni do wspólnego świętowania dekady biało-czerwonych w zjednoczonej Europie. To niezapomniane wydarzenie odbyło się 11 maja na kęckim Rynku.

Wśród wielu atrakcji przygotowanych na ten dzień znalazły się również te wykonane przez uczniów z naszej szkoły ( z klas: II h, I h-g, I p).

Już od godziny 10 każda osoba, która przyszła na Rynek w Kętach, miała możliwość odciśnięcia swojej dłoni (zamoczonej najpierw w żółtej farbie) na niebieskim płótnie. Tak powstawała oryginalna kompozycja rąk świadczącą o tym, iż każdy z nas jest częścią zjednoczonej Europy. Kto nie chciał pozostawić po sobie trwałego śladu, mógł podejść do następnego stoiska i poprosić o wymalowanie na twarzy flag Polski oraz Unii. Obie te atrakcje cieszyły się dużą popularnością zarówno u dzieci, jak i nieco starszych osób.

Członkostwo w Unii Europejskiej to nie  puste korzyści, ale realne zmiany dotyczące naszego miasta i regionu. By pokazać, jak wiele zawdzięczamy funduszom europejskim,  uczniowie klasy I humanistyczno-geograficznej przygotowali specjalną prezentację pod tytułem „ My w Unii, Unia u nas”. Znalazły się w niej te inwestycje, które w znacznej mierze zostały dofinansowane ze środków unijnych. Dziś trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez tego kapitału.

Warto podkreślić także, że dzięki unijnym programom nasza młodzież mogła wziąć udział w takich projektach edukacyjnych jak: Partnerzy w Nauce, DiAMEnT, SOCRATES czy Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne. Przez udział w tych akcjach szkoła zyskała nie tylko pomoce dydaktyczne ( np. komputery, tablica interaktywna), ale przede wszystkim otwartych na Europę ludzi rozwijających swoje zainteresowania oraz jeszcze lepiej wyszkolonych nauczycieli.

Niewątpliwie ważnym momentem w programie jubileuszu było wspólne zaśpiewanie pod przewodnictwem naszego chórku hymnu europejskiego. Od 1986 roku jest nim finałowy fragment IX symfonii Beethovena zatytułowany „Oda do radości”. Hymn UE ma nie tylko wyrażać takie ideały jak: wolność, pokój i solidarność, ale przede wszystkim ma jednoczyć mieszkańców starego kontynentu w taki sposób, w jaki połączył chociażby uczestników kęckiej majówki.

Ponadto przez cały czas świętowania uczniowie naszego liceum częstowali wszystkich kęczan i gości  upieczonymi przez siebie ciasteczkami w kształcie gwiazdek. Stanowiło to nawiązanie do flagi europejskiej, która składa się z okręgu złożonego z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Warto dodać, że wśród słodkości było ciasto w kolorach symboli europejskich oraz polskich. Był to pomysł Beaty i Kuby – posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w ten sposób zachęcali do oddania głosu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Uczniowie naszego liceum dodatkowo rozdawali małym dzieciom cukierki oraz naklejki,

a ich rodzicom (oprócz wspomnianego ciasta)  wręczali własnoręcznie przygotowane ulotki  informujące  o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego oraz korzyściach płynących z udziału wyborach. Podobną akcję prowadzili w tym dniu uczestnicy projektu „Młodzi głosują”, który ma na celu zachęcić wszystkich młodych ludzi do udziału w głosowaniu. Inicjatywa ta powinna  także uświadamiać, że każdy z nas, oddając głos,  decyduje o jakości władz i zmianach, które nas dotyczą. Europa powinna usłyszeć głos Polski!

Na zakończenie świętowania 10-lecia Polski w UE nie mogło oczywiście zabraknąć urodzinowego tortu, tradycyjnie odśpiewanego „Sto lat” oraz życzeń, by następne lata były tak samo owocne jak te minione.

Cały jubileusz niewątpliwie można uznać za bardzo udany, a jego przesłanie można streścić w dwóch zdaniach: nasze członkostwo w Unii jest bez wątpienia niezwykle ważne.  Dzięki niemu Polska zyskuje głos nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Uczniowie klasy II h:

Anna Januszyk

Beata Zemanek

Jakub Tyrtania


Zdjęcia z wydarzenia znajdują się w galerii.