W ramach rekrutacji na Sejm Dzieci i Młodzieży w dwuosobowych zespołach przygotowałyśmy projekty kwalifikujące nas do uczestnictwa w posiedzeniu.

Nasze projekty miały charakter inicjatywy obywatelskiej i były związane z przestrzenią publiczną dla młodzieży. Pomysły i wyniki działań zostały docenione przez komisję, dzięki czemu udało się nam zakwalifikować na XXI Sejm Dzieci i Młodzieży, który obywa się co roku od 31 maja do 1 czerwca.

Nasza podróż była dokładnie zaplanowana. O godzinie 7 wszyscy posłowie z Małopolski spotkali się na Placu Matejki w Krakowie, skąd razem z opiekunami wyruszyliśmy do Warszawy. Na pierwszy dzień zaplanowane były warsztaty o różnej tematyce m.in. animacje w przestrzeni miejskiej, narzędzia pracy zespołowej, o podjęciu wspólnej decyzji i rozwijaniu zdolności liderskich. Nam najbardziej przypadły do gustu „Warsztaty młodego socjologa” dedykowane dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na warsztatach każdy był zobowiązany przygotować jednominutową wypowiedź. Zawarte miały być tam odpowiedzi na pytania: Co było największym sukcesem? Czego nauczyłem się przy wykonywaniu działań? Co się nie udało i dlaczego? Zgodnie w tymi wskazaniami, na warsztatach udało nam się zapoznać z wieloma  interesującymi projektami wykonanymi przez resztę posłów i posłanek. Zajęcia były prowadzone w bardzo interesujący i przystępny dla nas sposób, a także przyczyniły się do integracji członków grupy. Na koniec każdy z nas otrzymał upominki od przedstawicieli projektu SDiM, a także od Rzecznika Praw Dziecka. Po warsztatach udaliśmy się do hotelu, gdzie czekała na nas kolacja. Pierwszy dzień w Warszawie okazał się niezmiernie pracowitym, ale przyniósł niezliczone doznania.

Kolejny dzień obfitował w nie mniejsze atrakcje. Zaraz po śniadaniu i odmeldowaniu się z hotelu, autokar zawiózł nas pod gmach Sejmu RP na ul. Wiejską. Przed posiedzeniem mieliśmy mnóstwo czasu na samodzielne zwiedzenie budynku, a kolejną atrakcją były dla nas różne niespodzianki i gadżety przygotowane specjalnie na Dzień Dziecka. O godzinie 10 rozpoczęły się obrady, w których uczestniczyło wielu polityków m.in. premier Ewa Kopacz, marszałek Radosław Sikorski ( zmieniany przez swoich zastępców), Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz.  Nie zabrakło również Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka, który bacznie słuchał naszych obrad do samego końca. Zaproszeni goście wygłosili krótkie przemówienia, po czym przyszedł czas na nasze wypowiedzi.

Przemówienia młodych posłów wzbudzały wielkie emocje, wynikające z ogromnego zaangażowania młodzieży w problemy ich dotyczące. Szczególnie gorąco było podczas debaty,  w której młodzi zadawali pytania przedstawicielom władz. Następnie zgodnie z zasadą ” kto pierwszy, ten lepszy” posłowie mieli okazję wygłosić dwuminutowy monolog na mównicy, Niestety nie wszystkim się to udało. Podczas obrad Sejmu poruszane były najróżniejsze kwestie: począwszy od obecnej władzy, jesiennych wyborów parlamentarnych, sytuacji młodych ludzi w kraju, a skończywszy na najważniejszej dla nas  uchwale w sprawie miejsca ludzi młodych w przestrzeni publicznej. Nie obeszło się bez małych kłótni, dlatego obrady nie różniły się tak znacznie od tych rzeczywistych w „dorosłym” Sejmie. Całe wydarzenie zakończyło się przyjęciem naszej uchwały, po przegłosowaniu kilku poprawek. Najważniejszą z nich jest chęć powołania Młodzieżowej Rady przy Sejmie RP jako organu konsultacyjnego. Jednak co z tego wyniknie, zobaczymy w przyszłości.

Udział w takim przedsięwzięciu był dla nas możliwością zdobycia nowego doświadczenia, poznania wielu ludzi z całej Polski i zobaczenia tego, co większość z nas widzi jedynie w telewizji. Uczestnictwo w obradach dało nam poczucie, że przy odrobinie chęci i ambicji jesteśmy w stanie zmienić coś w naszym kraju, a w szczególności w przestrzeni lokalnej.



Maja Adamus
Roma Zemczak
Julia Jurzak
Małgorzata Sztafińska