CZYLI JAK PRZEZ KRYTYCZNE SPOJRZENIE NA OBA NARODY

I OBALENIE WZAJEMNYCH STEREOTYPÓW WYLECZYĆ SIĘ Z KSENOFOBII

W dniach od 29 maja do 3 czerwca 2017 r. 22 uczniów z Zespołu Gimnazjalnego w Nowej Wsi oraz z PZ nr 11 w Kętach brało udział w polsko – niemieckiej wymianie młodzieży. Uczniowie z Sickingen – Gymnasium w Landstuhl przyjechali do nas pod opieką swoich nauczycieli p. Knuta Böhlke oraz p. Elisabeth Hülsewede. Współpraca między naszymi szkołami trwa już od 2000 roku. Wymianę rozpoczęliśmy od serdecznego powitania naszych gości w Wyspianie.

Program tegorocznego spotkania był bardzo bogaty. Poza licznymi zajęciami integracyjnymi uczestnicy wymiany zwiedzili Stary Zamek oraz Muzeum Browaru w Żywcu. Następnie udali się do zimowej stolicy Polski – Zakopanego, gdzie podziwiali Tatry z Gubałówki oraz spacerowali po Krupówkach. Jedną noc spędzili w pensjonacie w Gliczarowie. Tam skosztowali tradycyjnego góralskiego jedzenia, tańczyli i śpiewali przy ognisku oraz piekli kiełbaski. Kolejnego dnia zwiedzili kulturalną stolicę Polski – Kraków. Po wizycie w Muzeum Schindlera, spacerowali po Kazimierzu i Rynku, zobaczyli Sukiennice oraz Wawel. W piątek mieli okazję porównać Tatry z Beskidem Małym. W programie był bowiem wyjazd kolejką na Górę Żar. Na szczycie mogli podziwiać piękną panoramę okolicy oraz zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka Żar. Niesamowitą atrakcją tego miejsca są paralotniarze oraz szybowce. Śmiałkowie korzystali też z toru saneczkowego. Ostatnim punktem programu dla niemieckich gości była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Sobota był to tradycyjnie tzw.” Dzień Rodzinny”. Niemieccy uczniowie spędzili go wspólnie z rodzinami swoich partnerów, u których mieszkali. Przed wyjazdem odbyło się jeszcze  spotkanie pożegnalne w PZ nr 11. Uczestnicy wymiany wykonali plakaty, podsumowujące wymianę. Były grupowe zdjęcia, wymiana prezentów, podziękowania, łzy, uściski. Rewizyta już we wrześniu.

Poprzez tego typu spotkania znacznie wzrasta poziom motywacji młodzieży do nauki języków obcych oraz kompetencji międzykulturowych. Pozwalają one przeanalizować naszą wspólną historię, obalić panujące wzajemne negatywne stereotypy oraz zaszczepić w młodych ludziach przekonanie, że ”inne” nie znaczy „gorsze”. Wymiany umożliwiają odkrywanie podobieństw i różnic, a także uczą doceniać i szanować to, co własne i co obce. Komunikując się ze sobą, młodzież doskonali umiejętności językowe, nabiera pewności siebie, zdobywa nowe doświadczenia, poszerza perspektywy, przełamuje psychiczną barierę językową i nawiązuje przyjaźnie, co przyczynia się do pogłębienia zrozumienia między naszymi narodami oraz do walki ze wzajemnymi uprzedzeniami.

Serdecznie dziękujemy polskim uczestnikom za wzorową postawę, a ich rodzinom za otwartość, pomoc, życzliwość oraz ogromną gościnność.

Projekt ten nie odbyłby się, gdyby nie dotacja Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji międzynarodowej utworzonej przez rządy obu krajów.

Koordynatorzy wymiany – Agnieszka Maciąga, Małgorzata Czarnik