Projekt ’’Odyssee” dobiegł końca

 

 

Od marca 2014r. grupa j. niemieckiego pod opieką prof. A. Drabczyk uczestniczyła w projekcie ,,Odyssee”, polegającym na wymianie listów z uczniami państw całego świata. Korespondowaliśmy z grupami trzech narodowości. Na podstawie otrzymywanych informacji od nich, musieliśmy rozwikłać zagadkę, skąd pochodzą, (państwo i miasto).Tym samym i my skupiliśmy się na precyzyjnym opisie naszego kraju oraz miasta, uwzględniając położenie geograficzne, klimat, sporty narodowe, kulinaria oraz tło historyczne.

Z odpowiedzi na pierwsze listy dowiedzieliśmy się, że nasi partnerzy w projekcie pochodzą z Wietnamu, Rosji i Polski. Kolejna część zabawy oparta była na przedstawieniu regionu, z którego pochodzimy. Od Wietnamczyków dowiedzieliśmy się, że ich miasto składa się z 36 starych ulic, przy których znajduje się wiele sklepów, np. z pamiątkami. W centrum panuje wielki ruch uliczny. Charakterystycznym środkiem transportu są riksze. Ich narodową potrawą są sajgonki. Wierzący modlą się w świątyni – pagodzie. Bilet autobusowy kosztuje 5000Đồng, a wstęp do kina 80 000Đồng.

Te informacje naprowadziły nas na Hanoi-miasto naszych azjatyckich partnerów. Charakterystyczną cechą położenia tej miejscowości jest fakt, że miasto otaczają dwie rzeki. Wietnamczycy w ramach wymiany studenckiej wyjadą niedługo do Hesji (Niemcy), by tam dokształcać się w języku niemieckim.

Grupa Rosjan natomiast, pochodząca z Zachodniej Syberii, pokazała nam jak zróżnicowane kulturowo jest ich państwo. W ciągu roku obchodzi się tam wiele świąt, zarówno islamskich, jak i katolickich. Tak samo różnorodna jest ich kuchnia. Popularne są tam bliny, pelmeni (pierogi), a także różne torty. Ciekawą atrakcją turystyczną w mieście Tomsk, z którego pochodzą, jest pomnik wilka, słynnego ze starych bajek. Trzecia zaś grupa naszych partnerów okazała się być naszymi krajanami, z niewielkiego miasteczka w Wielkopolsce-Kępna. Dowiedzieliśmy się, że pochodzi stamtąd słynna projektantka mody Gosia Baczyńska, która nieraz odwiedzała ich szkołę. W herbie miasta znajduje się biały łabędź na niebieskim tle.

Udział w projekcie ,,Odyseja” umożliwił nam kontakt z mieszkańcami innych krajów a nawet kontynentów. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o różnych kulturach, świętach i potrawach. Ten projekt uzmysłowił nam jak ważna jest znajomość języków obcych, w szczególności języka niemieckiego oraz pokazał, że mimo postępującej globalizacji wciąż powinniśmy pielęgnować oryginalność regionów, w których mieszkamy, gdyż są one powodem do dumy.
Anna Byrska, Marlena Zaremba kl. Ip