12 kwietnia 2016 r. w odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia z serii KinoSzkoła, która jest Interdyscyplinarnym Programem Edukacji Medialnej. Spotkania odbywały się cyklicznie, co miesiąc. Prowadził je zwykle doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, autor programów edukacji filmowo-medialnej specjalizujący się w zagadnieniach audiowizualnej komunikacji kulturowej, manipulacji i perswazji w mediach, pan Marcel Skorek. Projekt miał na celu wzrost świadomości i kompetencji medialnych młodzieży i doskonale spełnił swoje zadanie.

Uczestnicy programu, uczniowie klas humanistycznych, są bardzo zadowoleni z poznania ciekawych tematów, bogato ilustrowanych fragmentami filmów reżyserów takich jak: K. Kieślowski, A. Wajda, A. Munk czy F. Fellini. Analizując ich warsztat, nauczyli się odczytywać znaczenie filmowych scen i ich szeroki kontekst kulturowy. Ciekawie spędzili czas, rozwijając swoją znajomość polskiego i europejskiego kina, co przecież bardzo się im przyda, choćby na maturze. Zajęcia te znakomicie uzupełniły ich wiedzę na temat X Muzy, na co zwykle nie wystarcza czasu na lekcjach języka polskiego. Każde spotkanie zachęcało do analizy pracy kamery, co pozwoliło dostrzec technikę filmową, umiejętnie przekazującą ukrytą treść, niemożliwą do pokazania w latach powojennych, objętych cenzurą.

Zajęcia były prowadzone w ciekawej formie, ale przyświecał im ten sam cel co zwykłym lekcjom – powiększenie naszej wiedzy i umiejętności oraz lepsze przygotowanie do matury. Bardzo miła atmosfera stwarzana przez Prowadzącego oraz bonusy za aktywność w postaci drobnych nagród dla uczestników były dodatkową motywacją. Liczne dyskusje, w które byliśmy wciągani, poruszały bardzo ciekawe tematy, np. dotyczące warunków życia w Europie i w Polsce po wojnie, ludzkiego sumienia, czy też granic moralnych. Projekt spełnił więc swoje zadanie, a Prowadzący wykazał się najlepszymi z możliwych kompetencjami. Warto pomyśleć o kontynuacji takich zajęć w przyszłości!