15 marca 2016 r. uczniowie „Wyspiana” uczestniczyli w podsumowaniu projektu w ramach coachingu obywatelskiego.

Podczas warsztatów grupa najaktywniejszych licealistów i gimnazjalistów przygotowała kilka projektów na inicjatywy zmieniające nasze najbliższe otoczenie. Mieli okazję zaprezentować efekty swoich działań podczas Dnia Młodego Obywatela. Rozpoczęła go prezentacja inicjatyw wypracowanych podczas warsztatów. Pierwsza z nich to „Koncert baniek mydlanych”, drugi to „Dofinansowanie biletów miesięcznych”, zaś trzeci otrzymał tytuł „Nowa bieżnia – nowe możliwości”, gdyż dotyczył zbudowania nowej bieżni dla naszych uczniów. Kolejna część Dnia Młodego Obywatela to debata oksfordzka, którą jako marszałek poprowadziła pani Agnieszka Poliwka – Jeż reprezentująca Fundację Gospodarki  Administracji Publicznej będącej opiekunem całego projektu. Debatujący uczniowie odnosili się do tezy: ”Demokracja to najlepszy system rządzenia”. Podczas dyskusja zwolennicy i przeciwnicy tezy przytoczyli szereg argumentów mających przekonać licznie zgromadzonych widzów do swoich racji. Podnoszono więc kwestię swobody wypowiedzi, wolnych mediów, wpływu demokracji na rozwój gospodarczy czy też przestrzeganie praw mniejszości. Każda z wypowiedzi poparta była rzetelnymi danymi, zaś umiejętności oratorskie mówców musiały zaimponować zebranym. Wydaje się jednak, że bardziej przekonujący byli przeciwnicy tezy, gdyż po zakończonej debacie większość z zebranych opowiedziała się po ich stronie. Czyżby rzeczywiście demokracja nie była najlepszym sposobem rządzenia?

O tym, że jednak warto uczestniczyć w „rządach ludu”, przekonało kolejne spotkanie, podczas którego uczniowie mogli porozmawiać ze wicestarostą Jarosławem Jurzakiem. Zgodził się on z celowością pomysłów uczniowskich, ale jednocześnie wytłumaczył, iż realizację niektórych z nich uniemożliwiają kompetencje samorządów (dofinansowanie biletów miesięcznych) lub decyzje budżetowe Rady Powiatu. Zachęcił jednak młodzież do włączania się w procesy decyzyjne poprzez zgłaszanie swoich wniosków do władz samorządowych.

Ostatnim punktem Dnia Młodego Obywatela była prezentacja multimedialna przygotowana przez organizacje pozarządowe, które wcześniej podczas targów zachęcały młodzież do zaangażowania się w ich działalność. Mogliśmy więc zobaczyć, jak funkcjonują Fundacja „Przywołaj Uśmiech”, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach i Fundacja Kukuryku. Ożywione rozmowy po zakończeniu imprezy pokazują, że wśród uczniów „Wyspiana” być może znajdą się wolontariusze współpracujący z tymi organizacjami.

Oceniając Dzień Młodego Obywatela, należy zauważyć, że postawiony przez Fundację GAP cel tworzenia społeczeństwa obywatelskiego został w pełni osiągnięty. Zarówno pomysły inicjatyw lokalnych, jak i przebieg debaty oksfordzkiej dowodzą, iż uczniowie „Wyspiana” to świadomi i przygotowani do czynnego udziału w życiu publicznym młodzi obywatele.