czyli Festiwal Nauki w Wyspianie

Festiwal Nauki obchodzony w naszej szkole 1 czerwca jest niewątpliwie niecodzienną formą zdobywania wiedzy. Uczniowie mieli możliwość skorzystać z wybranych przez siebie tematycznych atrakcji, które zostały przygotowane w poszczególnych salach. Całość połączona z obchodami „Dnia Dziecka” była dla wszystkich bardzo przyjemną okazją do spędzenia wspólnie czasu.

 

Szkolne korytarze z inicjatywy prof. Anny Zielonki wypełnione zostały stoiskami promującymi najbliższe nam miejscowości. Dzięki temu każdy z nas mógł spróbować regionalnych przekąsek bądź podziwiać charakterystyczne stroje, w które przebrane były osoby zaangażowane w przedsięwzięcie. Wszystkie stanowiska były starannie udekorowane, a dodatkowo zawierały wykonane przez uczniów herby miejscowości. Z pewnością te dekoracje wraz z roznoszącymi się zapachami powodowały, że mogliśmy poczuć atmosferę prawdziwej polskiej kuchni.

Klasy fizyczne, chemiczne i biologiczne to miejsca doświadczeń z danych dziedzin, a dodatkowo klasa I p przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą klonowania. Nadzór nad tymi pokazami sprawowali prof. Ewa Łanocha, prof. Elżbieta Korzeń, prof. Kazimierz Leśniak oraz prof. Maciej Hejnowicz. Jednak to nie koniec atrakcji na górnym korytarzu. Idąc dalej, mieliśmy możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z języka polskiego, gdyż prof. Jolanta Szlachetko wraz z uczniami 1c i grupą uczniów klasy 3a przygotowała ćwiczenia językowe.

W salach matematycznych dzięki prof. Elżbiecie Zakrzewskiej, prof. Alicji Obidowicz oraz uczniom pokazane zostały: inscenizacja „Żywot Pitagorasa” oraz prezentacja „Pitagoras i Tales- znaczenie ich odkryć dla matematyki”. Tym samym widać wyraźnie, że w tych wnętrzach królował temat starożytnych filozofów- znanych nam głównie z twierdzeń matematycznych.

Inne klasy zajęły pokazy na temat: religii świata, gier i zabaw językowych, projektów edukacyjnych, piosenki francuskiej, przedsiębiorstwa czy ćwiczeń frazeologicznych. Nie zabrakło również miejsca dla gier: „CS”, „Cashflow”, „Kolejka PRL”, „Bitwa o Anglię” oraz teleturnieju „Jeden z dziesięciu” znanego nam wszystkim z telewizji. Nie zapomnijmy jednak o projekcjach filmowych, które były wyświetlane przez prof. Wacława Fronta oraz przez ks. Piotra Koniecznego.

Boisko szkolne było również odwiedzane tego dnia przez grupy osób, gdyż to właśnie tam zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie z dachu, a później miały miejsce zajęcia sportowe. Prof. Hejnowicz w międzyczasie wypuszczał wykonane przez klasę II h kolorowe, bibułowe balony, które przelatywały nad budynkiem naszej szkoły.

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym, którzy w tak dużym stopniu przyczynili się do miłego spędzenia „Dnia Dziecka” w naukowy ale jednak ciekawy sposób – bo nauka naprawdę może być ciekawa!

Aleksandra Kuchnicka