16 maja uczniowie klas pierwszych liceum udali się na wyjazd do Muzeum Obozowego w Oświęcimiu, zorganizowany przez nauczycieli historii z naszej szkoły – p. Annę Zielonkę i p. Tomasza Bąka w ramach “Akcji Motywacji” realizowanej przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach.

Odwiedzając zarówno KL Auschwitz I, jak i KL Birkenau (Auschwitz II), mogliśmy osobiście zetknąć się z historią, której uczymy się na co dzień w szkole. Na własne oczy zobaczyliśmy miejsca, w których w czasach wojny rozgrywały się niewyobrażalne wydarzenia związane z Holokaustem. Dzięki pani przewodnik poznaliśmy szczegóły hitlerowskich zbrodni i dowiedzieliśmy się rzeczy, których wcześniej nie byliśmy świadomi. Odwiedziny w Muzeum Obozowym oraz zwiedzanie baraków zwiększyło naszą świadomość i poszerzyło wiedzę na temat zagłady europejskich Żydów. Udało nam się zobaczyć najważniejsze obiekty, dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie w obozie oraz z jakim okrucieństwem spotykali się więźniowie. Odwiedziliśmy też celę Maksymiliana Kolbe w bloku nr 11, w którym więziony był również Stefan Jasieński i złożyliśmy znicze pod ścianą straceń, aby oddać cześć zamordowanym tam ludziom.

Wyjazd ten był dla nas nie tylko lekcją historii, ale też pokory, szacunku oraz tolerancji, ucząc, do czego może doprowadzić nienawiść i z pewnością zapamiętamy go na długo.

Zofia Janeczko, kl. Ih