Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2022 został ustanowiony rokiem romantyzmu, którego patronami są:

 

  • Adam Mickiewicz
  • Zygmunt Krasiński
  • Juliusz Słowacki

 

Obok nich patronami zostali również:

 

  • Wanda Rutkiewicz: jedna z najsłynniejszych himalaistek na świecie, która w 1969 r. jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2 oraz jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście. W 1992 roku zginęła na stokach Kanczendzongi w Himalajach.

 

  • Maria Konopnicka: dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę na wyżyny artyzmu. Za pomocą swoich utworów protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci oraz walczyła o prawa kobiet, a także pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze.

 

W bibliotece szkolnej pojawiła się również nowa wystawka w gablotce pod tytułem ,,Polecane przez uczniów”, w której znajdują się propozycje chętnie czytanych książek. Są nimi:

 

  • Seria książek Kerstin Gier, która debiutowała „Trylogią czasu”, a po kilku latach pojawiła się jej kolejna seria, której pierwszy tom stanowi „Silver. Pierwsza księga snów”. Jest to historia młodej Olivii, która po przeprowadzce do Londynu zaczęła interesować się snami. Senne marzenia połączyły ją z czwórką młodych chłopaków, wykonujących przedziwny rytuał w samym środku nocy. Okazuje się, że chłopcy chodzą do jej szkoły i wiedzą o rzeczach, których nie powinni wiedzieć o Liv. Dziewczyna próbuje odgadnąć tajemnicę, której oni za wszelką cenę chronią, a jej siostra Mia próbuję odgadnąć, kim jest tajemnicza/czy Secrecy, czyli osoba, która prowadzi bloga o ludziach ze szkoły. Czy dziewczynom uda się odgadnąć te dwie tajemnice?

 

  • ,,Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu” to pierwsza część autorskiego pomysłu Johna Flanagana. W książce znajduje się historia osieroconego piętnastolatka Willa, który wraz z innymi sierotami czekał na Wybór – dzień, w którym Mistrzowie Sztuk dobierają sobie uczniów, co jest dla nich okazją do wykazania się i okrycia chwałą. Will, najmniejszy i najchudszy ze wszystkich, pragnął zostać rycerzem, ale sir Rodney potwierdził jego najgorsze obawy – chłopiec nie nadawał się do bycia wojownikiem. Mało tego! Żaden inny Mistrz nie chciał uczynić go swoim uczniem, więc Will utracił resztki nadziei. Został jednak przygarnięty przez zwiadowcę Halta, który dostrzegł w nim potencjał i postanowił dać mu szansę. Will rozpoczął więc trening pod okiem słynnego zwiadowcy, ucząc się fechtunku i tajników bycia prawie że niezauważalnym. Na corocznym Zlocie Zwiadowców wyszło na jaw, że siły zdrajcy Morgaratha znów się mobilizują, a ku ruinom Gorlanu podążają tajemnicze potwory. Zwiadowcy w towarzystwie Halta ruszyli na łowy. Co ich spotkało w ruinach Gorlanu – przekonajcie się sami!

 

  • Tom pt. „Ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego wszedł w skład czterech tekstów z debiutanckiego zbioru „Wiedźmin”. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii – wiedźmin, czyli ktoś, kto włada magią i ma umiejętności pozwalające mu na zabijanie siejących strach bestii. Geralt wędruje po świecie, aby znaleźć kolejne zlecenia i zarobić. Na swojej drodze spotyka różne osoby, zarówno dobre, jak i złe. Musi uważać, aby nie stać się narzędziem w rękach tych „złych”. Jedną z poznanych przez niego osób jest czarodziejka Yennefer z Vengerbergu, która podbija serce wiedźmina. Jak potoczą się ich dalsze losy? Czy Geraltowi uda się ochronić niewinnych ludzi przed złem?
    • Powieść Stephena Kinga pt. ,,Lśnienie” uważana jest przez wielu czytelników za horror wszechczasów. Jack Torrance to były nauczyciel oraz poszukujący weny pisarz. Otrzymuje on pracę dozorcy w opuszczonym górskim hotelu Overlook. Syn Jacka – Danny, obdarzony telepatycznymi zdolnościami, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Pewnego dnia mężczyzna przestaje panować nad sobą… Czy uda im się wyjść z tej sytuacji?

 

Ale to nie wszystko!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyła się wystawa najstarszych egzemplarzy książek, wchodzących w zasoby biblioteki szkolnej. Znalazły się tam między innymi pozycje takie jak:
1. „Wybór poezyj” Teofila Lenartowicza t. 4, Kraków 1876,

  1. J. B. Zimorowic – „Sielanki”, Lwów 1880,
  2. Bolesław Limanowski – „Historya Powstania Narodu Polskiego 1863 i 1864”, Lwów 1880,
  3. „Pisma” Henryka Sienkiewicza t. 5, Warszawa 1886,
  4. Wilhelm Feldman – „Wybór Poezyj Młodej Polski”, Warszawa – Lwów (1886-1918),
  5. Wincenty Pol – „Pieśń o Ziemi Naszej”, Lwów 1891,
  6. „Dzieła” Wiliama Szekspira t. 4, Lwów 1895,
  7. „Dzieła” Wiliama Szekspira t. 7, Lwów 1895,
  8. Piotr Chmielowski – „Historya Literatury Polskiej” t.3, Warszawa 1899,
  9. Piotr Chmielowski – Metodyka Historyi Literatury Polskiej, Warszawa 1899.

Przygotowała i opracowała Wiktoria Gąsiorek, kl. 1b

propozycje biblioteki

propozycje biblioteki

propozycje biblioteki

propozycje biblioteki

propozycje biblioteki