We wtorek 29 listopada 2016 r. młodzież klas humanistycznych Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Kętach wysłuchała wykładu mistrzowskiego prof. dr hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego – Tadeusza Bujnickiego. Wykładowca to emerytowany pracownik naukowy i dydaktyczny Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest badaczem prozy historycznej XIX wieku, szczególnym znawcą pisarstwa Henryka Sienkiewicza, autorem ponad 250 publikacji naukowych ,w tym podręczników dla szkół średnich.

Na początku wykładu Profesor opowiedział nam o 150 listach Sienkiewicza, w których możemy poznać autora z innej strony. Następnie uświadomił nam, że czytanie dzieł artysty dzisiaj jest ograniczone przez obrazy wizualne. Częściej znamy jego dzieła przez ich ekranizacje, np. J. Hoffmana, komiksy i gry komputerowe, niż z samodzielnej lektury. Wykładowca ocenił, że to jednej strony dobre zjawisko, zwłaszcza w epoce kultury obrazowej, ale z drugiej złe, ponieważ uniemożliwia nam własne wyobrażenie przedstawionego świata.

Później wykładowca opowiedział nam o wyjeździe Sienkiewicza do Ameryki i jego doświadczeniach pisarskich. Poznaliśmy też inne twarze pisarza. Z opowieści profesora wyłonił się Sienkiewicz – humorysta, obdarzony darem bystrej obserwacji i trafnego puentowania sytuacji. Inną z nich jest poważny analityk, zdystansowany do różnych spraw, refleksyjny, a czasem nawet pesymistycznie nastawiony. Na koniec profesor pokazał nam dwie książki, efekty pracy naukowej, poświęcone pisarzowi: Po co Sienkiewicz? oraz książkę poświęconą W pustyni i puszczy.

Wykład był bardzo interesujący, nam – uczniom liceum – przybliżył postać Sienkiewicza w ROKU SIENKIEWICZOWSKIM. Zainteresowani przez Profesora, teraz sami sięgniemy po książki Sienkiewicza. Dziękujemy!

Paulina Siatkowska, klasa I H/G