„Gdyby trochę prawdy ukrywały te baśnie,
Toż byśmy mieli dopiero bal!”

(z arii Miecznika)

W piątek 15 listopada uczniowie naszego liceum pod opieką profesorów: p. Jolanty Szlachetko, p. Ewy Łanochy, p. Wacława Fronta wraz z nauczycielami i rodzicami wyruszyli do Krakowa, by obejrzeć spektakl operowy Straszny dwór  Stanisława Moniuszki w wykonaniu śpiewaków Opery Krakowskiej. Wybór spektaklu nie był przypadkowy. Rok 2019 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r. został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego           w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Wyjazd stał się zatem wyjątkową okazją do uczczenia Roku Stanisława Moniuszki w miejscu do tego stworzonym, czyli w gmachu Opery Krakowskiej.

Przed rozpoczęciem widowiska mieliśmy czas  na rozmowę z przyjaciółmi przy pysznej kawie. O godzinie 18.30 zajęliśmy miejsca w amfiteatrze. Mieliśmy przyjemność wysłuchać opery w reżyserii  Laco Adamika oraz zachwycać się głosami śpiewaków: Katarzyny Oleś – Blachy (w roli Hanny), Agnieszki Cząstki- Niezgódki (w roli Jadwigi), Tomasza Kuka (w roli Stefana) i  Sebastiana Marszałowicza (w roli Zbigniewa).To oni przenieśli nas w odległą przeszłość, bowiem akcja opery rozgrywa się w  XVIII-wiecznej Polsce, co można było poznać po bogatych kostiumach (żupanach, kontuszach) i charakterystycznej scenografii budującej nastrój polskiego dworku szlacheckiego (w niejakiej Kalinowej).
Spektakl chwilami pobudzał do śmiechu, ale był również źródłem wielu przemyśleń na temat narodowych mitów wpisanych w polską tradycję romantyczną. Pozwolił odkryć i podziwiać twórczość operową Moniuszki, która imponuje bogactwem melodycznym zakorzenionym     w narodowej tradycji muzycznej. Ten wyjazd bez wątpienia udowodnił wszystkim obecnym, że opera, choć  skomponowana w 1864 roku, jest cały czas aktualna i chętnie oglądana.        W naszej pamięci pozostanie zakończenie spektaklu, scena, gdy wzruszony Miecznik błogosławi pary i zaprasza do mazura. Efektownego mazura w układzie  choreograficznym Przemysława Śliwy, a wykonanego brawurowo przez Balet Opery Krakowskiej. Cóż, takich wzruszeń może dostarczyć tylko prawdziwa sztuka…

Serdecznie dziękujemy Pani profesor Jolancie Szlachetko za zorganizowanie kolejnego już wyjazdu z cyklu „Wojaże polonistyczne”.

Alicja Baraniecka, kl. II p