3 grudnia 2014 roku uczniowie klas I pg i II hg pod opieką p. Magdaleny Krystian odwiedzili Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej. Wycieczka była okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu takich dziedzin jak historia, geografia czy matematyka.

Pierwszym punktem programu była wystawa pt. „Wszystko jest liczbą”. Składała się ona z wielu modeli, na których można było wykonać różne doświadczenia ilustrujące zagadnienia geograficzne i matematyczne. Dzięki nim dowiedzieliśmy się między innymi jak działa antena satelitarna, zegar binarny albo czym jest hiperboloida oraz anamorfoza.

Następnie udaliśmy się na pierwsze piętro Collegium Maius, aby obejrzeć jego historyczne pomieszczenia oraz poznać historię Akademii Krakowskiej. W ciągu godziny zwiedziliśmy dawną Bibliotekę Jagiellońską, Izbę Wspólną profesorów, skarbiec, rezydencje profesorskie oraz lektorium teologów, które dzisiaj pełnią głównie funkcję muzealną. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało dawniej życie uniwersyteckie oraz prześledziliśmy rozwój nauk wykładanych na Uniwersytecie Jagiellońskim w ciągu wieków.

W dalszej części naszej wycieczki znajdowała się ekspozycja pt. „Rozwój myśli geograficznej w Polsce”. Dzięki tej wystawie mogliśmy prześledzić początki oraz rozwój polskiej geografii na przestrzeni dziejów. Między innymi poznaliśmy pierwotne przyrządy, którymi posługiwali się pierwsi geografowie i zobaczyliśmy, jak ewoluował sposób przedstawiania krajobrazu Polski na mapach w różnych okresach historycznych. Ostatnią częścią naszej wycieczki były zajęcia związane z wykorzystywaniem map topograficznych. Zajęcia składały się z prezentacji multimedialnej oraz ćwiczeń, w których należało się wykazać umiejętnością odczytywania konkretnych informacji z podanych map.

Wszystkie zajęcia przyjmowaliśmy z zainteresowaniem i na pewno dzięki nim udało nam się zgłębić wiedzę z zakresu geografii.

Damian Laszczak, klasa II hg