Kolejny wyjazd na kajaki został zorganizowany dla uczniów “Wyspiana” tym razem na początku roku szkolnego. Odbył się on dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli: pani Sylwii Kusak, pani Krystyny Bogacz oraz pana Tomasza Wróbla. Była to wycieczka w ramach projektu „Eco-Aktywni” współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

Dzień pierwszy rozpoczął się przejazdem do miejscowości Danków, gdzie odbyło się szkolenie kajakowe i wydanie sprzętu. Mieliśmy do pokonania 12 km podczas spływu na rzece Liswarcie. Trasa prowadziła przez wyjątkowo malownicze tereny. Po zakończeniu spływu odwiedziliśmy przepiękny park przy zamku w Mosznej oraz udaliśmy się nad Jezioro Turawskie, gdzie odbyło się zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym “Oliwka”.

W dzień drugi spływ odbył się po Małej Panwi. Trasa miała 12 km i jest uważana za najpiękniejszy odcinek spływu Doliną Małej Panwi. Cała trasa przebiega przez piękny, malowniczy las, gdzie występują małe przeszkody w postaci piaszczystych płycizn i powalonych przez bobry drzew. Została tam również zamontowana zjeżdżalnia dla kajaków. Drugi dzień spływu  zakończyliśmy w Przystani Kajakowej “Amazonka”. Resztę dnia spędziliśmy, kąpiąc się w jeziorze i przy ognisku z kiełbaskami.

W dzień trzeci po wykwaterowaniu ruszyliśmy do Przystani Kajakowej “Amazonka” i rozpoczęliśmy spływ po Małej Panwi. Trasa miała 10 km i wiodła wzdłuż pięknych łąk, lasów i wiosek. Jedyną przeszkodą był próg wodny, lecz nie wymagał on przenoszenia kajaków, ponieważ została tam zamontowana zjeżdżalnia, którą kajakiem po prostu można spłynąć.

Po zakończeniu spływu udaliśmy się do Muzeum Polskiej Muzyki w Opolu. Wystawy interaktywne, możliwość wirtualnego przymierzania strojów i gry na instrumentach były idealnym zakończeniem naszej wycieczki.

Małgorzata Woźniak, kl. 4d