W piątek 18 marca br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w koncercie muzyki pasyjnej, który odbył się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Muzyka pasyjna powstała w XII wieku w kościele katolickim. To utwory wokalno-instrumentalne o tematyce męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, nie dziwi więc fakt, że koncert taki odbył się w okresie Wielkiego Postu, który poprzedza historyczne wydarzenia związane z męką Chrystusa.

Wysłuchaliśmy utworów orkiestry pod batutą belgijskiego dyrygenta Philippa Herreweghe. Koncert rozpoczął się od symfonii f-moll „La passione” Hob.I:49. Josepha Haydna. Napisana w 1768 roku symfonia jest jednym z najbardziej dramatycznych dzieł tego artysty. Później wysłuchaliśmy utworu Ludwiga van Beethovena pt. „Chrystus na Górze Oliwnej” op. 85 w formie wokalno-instrumentalnej. Mogliśmy usłyszeć zarówno orkiestrę, jak i solowych wokalistów oraz chór. To oratorium – oparte na swobodnych parafrazach                 z Ewangelii autorstwa Franza Xavera Hubera – koncentruje się na modlitwie Jezusa w Ogrójcu do chwili pojmania. Koncert zakończył się owacjami na stojąco całej publiczności.

Myślę, że tego typu wyjazdy kształtują kulturę młodych ludzi, wywołują mnóstwo emocji, a także pozwalają przeżyć niesamowite chwile w gronie bliskich osób i uczą wrażliwości na różne dziedziny sztuki.

Bardzo dziękujemy Pani prof. Jolancie Szlachetko za zorganizowanie wieczornego wyjazdu pełnego wrażeń i niezapomnianych doznań artystycznych. Dziękujemy Pani prof. Magdalenie Olejarz za pełnienie obowiązków opiekuna. Dziękujemy także Pani dyrektor Annie Zielonce i Pani wicedyrektor Magdalenie Krystian za wspieranie polonistycznych wojaży.

 

W imieniu uczniów

z klas IId, IIc, Ib, IIab, IIIa, IIIp, IIId, IIIm

                                                                          Zuzanna Młynarska – Mazur z IIc

Uczestnicy wyjazdu wewnątrz budynku NOSPR w Katowicach

Uczestnicy wyjazdu wewnątrz budynku NOSPR w Katowicach

Uczestnicy wyjazdu wewnątrz budynku NOSPR w Katowicach

Uczestnicy wyjazdu wewnątrz budynku NOSPR w Katowicach