W czwartkowy wieczór 10 listopada uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność po raz kolejny spotkać się z reżyserią Jana Klaty na spektaklu ,,Wesele” w krakowskim Teatrze Starym. Trzy lata temu pierwsza wycieczka organizowana przez p. prof. Fronta na ,,Trylogię” tego samego reżysera okazała się sukcesem i sprawiła, że inscenizacją opartą na twórczości patrona szkoły zainteresowało się jeszcze więcej uczniów.

,,Wesele” jako lekturę szkolną, bardziej bądź mniej lubianą, kojarzy każdy z uczniów. Jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski, po ponad 120 latach od premiery, nie należy do najłatwiejszych w odbiorze tekstów, więc współcześnie Jan Klata przedstawia widzom dzieło Wyspiańskiego w bardziej nowoczesnej formie. Przywrócony na scenę po trzech latach  znakomity spektakl, oprawiony elektryzującą muzyką blackmetalowego zespołu ,,Furia”, robi jeszcze większe wrażenie po ujrzeniu na scenie zespołu aktorskiego. Role w dramacie Wyspiańskiego, obsadzone przez najsłynniejsze polskie nazwiska takie jak Anna Dymna, Bartosz Bielenia, Jan Peszek, Radosław Krzyżowski, Anna Radwan, Ewa Kaim, Andrzej Kozak czy Krzysztof Zawadzki sprawiają, że trzygodzinny spektakl ogląda się z zapartym tchem i wrażeniem, że wypowiedziane przez Czepca słowa ,,Cóż tam, panie, w polityce?” nie zostaną zbyt szybko zapomniane. Współczesna adaptacja dramatu Wyspiańskiego została dostosowana do dzisiejszego społeczeństwa. Postać Rycerza Czarnego została przedstawiona jako kobieta, kolorowa scena nie przypomina na pierwszy rzut oka wiejskiej chaty, a złoty róg przybiera postać foliowej reklamówki. Granice pomiędzy wsią a miastem zdają się zacierać pomiędzy sobą fizycznie oraz społecznie.

Artur Stanek, publikując recenzję spektaklu na stronie e-teatr, ogłosił, że “bez wątpienia należy zaklasyfikować go jako teatralne arcydzieło”. Wydaje się, że wszyscy widzowie, w szczególności uczniowie, zrozumieli przekaz inscenizacji “Wesela” w reżyserii Jana Klaty i wrócili do domów pod wrażeniem dzieła, na które bilety musiały zostać zarezerwowane już w lipcu – na długie miesiące przed tym wyjątkowym, listopadowym wieczorem. Dziękujemy prof. Frontowi za organizację wyjazdu i niezapomniane wrażenia teatralne.

Julia Kaczmarczyk, kl. 4d