7 lutego uczniowie klas licealnych (IIId, IIIg i IIh) uczestniczyli w drugim już spotkaniu „Wiedza na całe życie – czyli, o czym musisz wiedzieć wkraczając w dorosłość…” organizowanym przez Wyższą Szkołę Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Hasłem przewodnim wykładu były prawno-społeczne konsekwencje uzyskania prawa jazdy. Prelegenci (lekarz, prawnik oraz przedstawiciel centrum szkolenia kierowców) poruszyli kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem w ruchu lądowym, odpowiedzialnością posiadacza prawa jazdy, skutkami brawury oraz zagrożeniami związanymi z niewłaściwego korzystania z prawa jazdy.

Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców Bielska.  Wprowadziła ona słuchaczy w poruszany temat oraz ukazała,  jak problem ten jest postrzegany przez społeczeństwo, głównie ludzi młodych. Jako pierwsza została nam przybliżona sprawa odpowiedzialności przy udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Następnie wysłuchaliśmy, jakie konsekwencje poniesie kierowca, który dopuści się wykroczenia drogowego bądź prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Na końcu głos zabrał dyrektor bielskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego pan Edward Płonka. Przedstawił on słuchaczom zmiany wprowadzone 19 stycznia dotyczące zmian egzaminu teoretycznego. Obecnie test składa się z 32 pytań (20 podstawowych – 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 na odpowiedź oraz 12 specjalistycznych – 50 sekund na przeczytanie pytania i odpowiedź). Wszystkie pytania są jednokrotnego wyboru, a zdający nie ma możliwości powrotu do pytania po upływie określonego czasu.  Egzamin praktyczny nie różni się od poprzedniego.

Wykłady te na pewno są pomocne dla wszystkich tych, którzy są w trakcie bądź też mają zamiar robić prawo jazdy. Mam nadzieję, że kolejne spotkania będą równie interesujące i w przystępny sposób wytłumaczą młodzieży tematy związane z wejściem w dorosłość.

Marta Kuźma