12 grudnia br. w naszej szkole odbyły się warsztaty polonistyczne dla klas humanistycznych prowadzone przez panią magister Ewę Kubusiak z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Klasy IIId i IVd na zajęciach dowiedziały się, czym jest socjolekt, i poznały jego odmiany. Nasi uczniowie zaznajomili się z socjolektem wojskowym, młodzieżowym i więziennym. W części praktycznej młodzież zapoznała się z żargonem mowy przestępców, a następnie odszyfrowywała i nadawała grypsy więzienne.

Natomiast temat wykładu dla klas Id i IId brzmiał: Stereotyp dni tygodnia w memach internetowych z lat 2014-2020. Uczniowie dyskutowali na temat stereotypów panujących w społeczeństwie oraz poznali historię memów, zaczynając od twórcy pojęcia słowa mem – Richarda Dowkinsa – do czasów współczesnych. W dalszej części warsztatów uczniowie rozmyślali nad intertekstualnością memów, czując się niczym na zajęciach z memetyki.

Zajęcia bardzo nam się podobały i z ciekawością czekamy na kolejne. Pragniemy podziękować pani magister Ewie Kubusiak za przyjęcie zaproszenia do naszego Liceum oraz interesujący przekaz informacji podczas prowadzonych warsztatów i wygłoszonego wykładu.

Oliwia Kawczak, kl. IIId