We wtorek 20 grudnia uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w warsztatach na temat zdrowego trybu życia, prowadzonych przez pracowników Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu: dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu – dr. n. med. Wiesławę Kołodziej, mgr. inż. Annę Malarek – dietetyka klinicznego, a także mgr. zdr. publ. Piotra Wędzinę – ratownika medycznego.

MUP to uczelnia kształcąca młodych ludzi w wielu specjalnościach, m.in. w kierunku medycznym i o zdrowiu obejmującym różnorodne specjalizacje takie jak: diagnostyka, ratowanie życia, leczenie, opieka nad chorym, poprawa kondycji fizycznej, podtrzymywanie dobrego zdrowia i wyglądu, profilaktyka, badania analityczne oraz nauka o lekach – to właśnie z tymi dziedzinami zostaliśmy zapoznani.

Warsztaty rozpoczął wykład mgr. inż. Anny Malarek dotyczący zdrowego odżywiania, planowania racjonalnych, pełnowartościowych posiłków, które mogą świetnie urozmaicić codzienny jadłospis. Jednak na zdrowy tryb życia nie składa się jedynie dieta, ale również aktywność fizyczna, z którą świetnie zaznajomili nas studenci MUP-u. Dodatkowo mieliśmy możliwość wysłuchania przez prawdziwe stetoskopy funkcji życiowych takich jak bicie serca czy oddychanie, przedstawionych na fantomie oraz wzięliśmy udział w kursie pierwszej pomocy.

Spotkanie ze specjalistami w tych dziedzinach uświadomiło nam, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz badania i profilaktyka są kluczem do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i dobrego samopoczucia.

Dziękujemy pani prof. Sylwii Kusak oraz pani prof. Krystynie Bogacz za zorganizowanie spotkania.

Zuzanna Młynarska-Mazur, kl. 3c