5 marca br. naszą szkołę odwiedził po raz kolejny profesor Kazimierz Sikora, wykładowca z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor poprowadził dwa wykłady dla klas humanistycznych.

Temat pierwszej prelekcji brzmiał: Jak mówili nasi przodkowie (od czasów pierwszych Piastów do Kochanowskiego i Reja)? Uczniowie mogli się dowiedzieć, jak wyglądał nasz język ojczysty na początku jego istnienia. Mogli też poznać pierwsze polskie tłumaczenie modlitwy Ojcze nasz z języka łacińskiego oraz zapis protokolanta z przesłuchania świadka z XIV w. Na drugim wykładzie uczniowie klas Id i IId poznali zasady grzecznościowe, które są podstawą polskiej kultury. Okazuje się, że warto znać savoir-vivre, aby uniknąć kompromitacji.

Oba wykłady mogły mieć miejsce dzięki umowie podpisanej między naszym Liceum a Wydziałem Polonistyki UJ. Mamy nadzieję, że prof. Kazimierz Sikora z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ jeszcze nieraz będzie gościem w naszej szkole, bowiem urzekł nas błyskotliwością i poczuciem humoru.

Iga Drąg z klasy IId