12 stycznia klasa 1b wraz z opiekunkami – panią Katarzyną Kowalską i panią Sylwią Kusak – miała okazję uczestniczyć w XIII  Nocy Biologów organizowanej przez Małopolską Uczelnię Państwową w Oświęcimiu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.

Pani mgr Agata Wiśniewska-Walkiewicz oprowadziła nas po centrum symulacji medycznej, w którym mogliśmy doświadczyć realiów pracy w warunkach klinicznych. Z kolei pani mgr inż. Anna Malarek poprowadziła wykład na temat “Czy wiesz, ile CUKRU pijesz?”, który nie pozostawił nas obojętnych w kwestii naszych wyborów żywieniowych.

Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu pani dr n. med. Kornelii Wac pt. “Tajemnica życia – od komórki do narodzin człowieka”. W ten sposób poznaliśmy fizjologiczny aspekt porodu człowieka z wykorzystaniem nowoczesnych fantomów pracowni Instytutu Nauk o Zdrowiu.

W sali fitness Collegium Inventorum pan mgr Łukasz Jasek przeprowadził z nami test Fukudy, który miał na celu ocenienie prawidłowości lub zaburzeń procesów posturologicznych, oraz test Romberga.

Dzień zakończyliśmy z panią dr n. med. lek. med. Haliną Sadowską – Krowicką, która przedstawiła prezentację histologiczną, fizjologiczną i anatomiczną ciała człowieka z użyciem największego na świecie multimedialnego stołu anatomicznego Anatomage. Stół anatomiczny Anatomage prezentuje wirtualne ciało ludzkie w rzeczywistych rozmiarach. Zawiera unikalną realistyczną i dokładną wizualizację 3D anatomii ludzkiej.

Dziękujemy Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, studentom pielęgniarstwa pani Gabrieli Kowalik i panu Błażejowi Pabianowi oraz pani mgr inż. Annie Malarek z Instytutu Nauk o Zdrowiu za zorganizowanie dla nas pokazów i wykładów oraz poszerzenie naszej wiedzy.

W imieniu uczestników Katarzyna Kusak, kl. 1b