W środę 1 marca uczniowie z klas 1a, 2c, 2d, 3d, 4b i 4d pod opieką p. K. Bogacz, p. A. Rotunno i p. W. Fronta obejrzeli na Scenie Kameralnej Starego Teatru w Krakowie spektakl pt. “Pijacy”. Przedstawienie wyreżyserowała Barbara Wysocka.

Komedia Franciszka Bohomolca, autora oświeceniowego, została uwspółcześniona i zaadaptowana do nowoczesnych realiów. Zobaczyliśmy tytułowych pijaków, całkowicie i aż do fizycznego bólu oddających się swojemu nałogowi i niepotrafiących się w żaden sposób z niego wydobyć. Oglądaliśmy więc kolejne etapy upojenia, a więc także i ludzkiego upokorzenia, co oczywiście wywoływało na widowni salwy śmiechu, natomiast dopiero później pojawiała się w nas, widzach, refleksja, że właściwie ta opowieść była i jest bezgranicznie smutna. I niestety ciągle aktualna.

Warto dodać, że przedstawienie cechuje się znakomitą grę zespołową, lecz naszą szczególną uwagę zwróciły indywidualne kreacje takich aktorów jak bezkonkurencyjny Juliusz Chrząstowski w roli Pijakiewicza, a także Krzysztof Zawadzki jako Iwroński, Roman Gancarczyk jako Roztropski czy Ewa Kaim w roli Teresy.

wf