W czwartek 16 września klasy 3d, 2d, 1d i 1b pod opieką prof. Szlachetko, prof. Fronta i prof. Bąka miały przyjemność udać się do kęckiego Domu Kultury na wyjątkowy spektakl teatru ,,Wierszalin” zorganizowany z okazji 30-lecia istnienia grupy z Supraśla. To kontynuacja współpracy naszego Liceum z zespołem wybitnych artystów.

 

Spektakl, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć, był jednym z kilku organizowanych z okazji tej okrągłej rocznicy. ,,Dziady – noc druga” to inscenizacja Piotra Tomaszuka stworzona na podstawie III części ,,Dziadów” A. Mickiewicza. Całość wydarzenia była zaskoczeniem dla wielu osób ze względu na nieoczywiste przedstawienie słynnego dzieła, co można była zauważyć dzięki panującej na sali atmosferze, przy której publiczność w dużym skupieniu, wręcz w bezruchu, podziwiała trwające widowisko.

Spotkanie z teatrem ,,Wierszalin” zaowocowało przedstawieniem, które przenosiło widza w tajemnicze, wręcz nadnaturalne wydarzenia XIX-wiecznego zwyczaju. Zatopiona w półmroku scena nie stroniła od krat, szkieletów, czy rozdzierających krzyków. Nastrój wzmagany przez blask świec, nocną scenerię i ciążące w powietrzu trudne przeżycia bohaterów sprawiły, że wyjście z sali na światło dzienne było wręcz odrealnionym momentem.

Artyści, m. in. Rafał Gąsowski czy Dariusz Matys, zaprezentowali na scenie najwyższy poziom gry aktorskiej i w nieoczywisty sposób ożywili znane nam już postacie mickiewiczowskiego dramatu. Okazało się, że czasami niedoceniany przez uczniów utwór znajdujący się w kanonie obowiązkowych szkolnych lektur, wystawiany współcześnie na scenie z perfekcyjnie dopasowaną muzyką i oświetleniem, potrafi stworzyć klimat, o którym prędko nie zapomną nawet najwięksi przeciwnicy czytelnictwa.

 

Z powodzeniem można stwierdzić, iż tamto doświadczenie należy do udanych i zapadnie uczestnikom w pamięć na długi czas. Opuściliśmy mury budynku, będąc pod sporym wrażeniem oraz z przekonaniem, że nie będzie to dla nas ostatni teatralny spektakl.

 

Julia Kaczmarczyk, kl. 3d