„Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną
Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną.”

(A. Fredro)

W środowy wieczór 6 grudnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli przyjemność spędzić czas w Teatrze STU w Krakowie na spektaklu Śluby panieńskie w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. Obejrzenie inscenizacji było wspaniałą okazją do uczczenia przez społeczność naszego Liceum Roku Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin tego wybitnego komediopisarza, pamiętnikarza i żołnierza napoleońskiego.

Akcja komedii rozpoczyna się, kiedy dwie przyjaciółki – Klara i Aniela – składają przysięgę słowami: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną/ Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”. Burzą tym samym plany matrymonialne snute przez panią Dobrójską i Radosta. Przede wszystkim jednak, gdy o obietnicy dowiadują się adoratorzy panien – lekkomyślny Gustaw i płaczliwy Albin, rozpoczyna się pełna podchodów i intryg rozgrywka pomiędzy męską przebiegłością a kobiecą nieustępliwością. Doskonała gra aktorska w połączeniu z ciekawą fabułą utworu wywołała salwy śmiechu na widowni. Efektowna scenografia i interesujące kostiumy idealnie dopełniały zabawny charakter przedstawienia. Wyjątkowy nastrój współtworzyły też intrygująca muzyka oraz oświetlenie. Po obejrzeniu spektaklu wszyscy byli oczarowani, czemu trudno się dziwić, gdyż pełna łagodnego humoru komedia, odegrana na scenie o zaskakującym układzie, robiła ogromne wrażenie.

Bardzo dziękujemy pani prof. Jolancie Szlachetko za zorganizowanie wyjazdu i możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym. Dziękujemy także pani prof. Elżbiecie Zakrzewskiej i pani prof. Agnieszce Bieniasz – Majdak za sprawowanie nad nami opieki. Jesteśmy wdzięczni pani dyrektor Annie Zielonce oraz p. prof. Annie Rotunno za dotrzymywanie nam towarzystwa w czasie wyjazdu.

W imieniu uczestników z klas Ib, Id, If, IIb, IIc, IId, IIIb, IIIc

Brygida Ślęczka z klasy IId