W czwartek 18 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z kapitanem Przemysławem Niemczykiem, w trakcie którego uczniowie klas 2d i 3c mieli okazję dowiedzieć się fascynujących rzeczy o pracy oraz codziennym życiu na statku.

Na samym początku wykładu przedstawiono nam budowę standardowego statku przewożącego towary po całym świecie. Okazuje się, że długości statków towarowych mogą osiągać ponad 400 m. To więcej niż wysokość słynnego Empire State Building w Nowym Jorku czy wieży Eiffla w Paryżu! Dowiedzieliśmy się także, jak wyglądają i ile trwają trasy przewożenia towarów po całym świecie. Ciekawymi informacjami były również te o potencjalnych zagrożeniach dla załogi statku. Złe warunki pogodowe stanowią codzienność pracy na morzu, a piraci, choć spotykani sporadycznie, są niezwykle niebezpieczni i stanowią zagrożenie dla życia załogi. Kapitan Niemczyk świetnie zobrazował nam codzienne życie na statku oraz zalety i wady swojej pracy. Opowiedział nam także niezwykle ciekawe, własne historie, które przydarzyły się mu w trakcie kariery. Przygotowane przez kapitana zdjęcia oraz filmy z pierwszej ręki stanowiły wiarygodne źródło informacji, które wzbogaciły ocean naszej wiedzy.

Uważam, że spotkanie z kapitanem było wspaniałą formą przekazania nam tak ciekawej wiedzy. Wzbogacony o doświadczenia wykład niezwykle zainteresował młodzież. Bieżąco przerabiany na lekcjach geografii temat o turystyce, także tej morskiej, stał się idealnym pretekstem do zorganizowania spotkania, za co serdecznie dziękujemy pani wicedyrektor Magdalenie Krystian. Dziękujemy również kapitanowi za udzielenie nam tak ciekawej lekcji, po której nasza wiedza z pewnością nie wypadnie za burtę 🙂

Zuzanna Młynarska-Mazur, kl. 3c