W środę 6 listopada uczniowie klas Id i Ic wraz z opiekunami: p.prof. Markiem Cisińskim i p.prof. Anną Zielonką uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na spektakl pt. ,,Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego i Witolda Mazurkiewicza.

Sztuka opowiada o losach Makbeta (Michał Czaderna), którego życie zmienia się po spotkaniu na swojej drodze wiedźm, w które wcieliły się Daria Polasik-Bułka, Zofia Schwinke, Flaunnette Mafa i które przepowiednią zasugerowały mu zostanie królem Szkocji. Tekst nie jest jednak poświęcony samej koronie, a przedstawia lęk i powolne zmiany zachodzące w psychice tytułowego bohatera, który oddając się w ręce nieugiętego losu, patrzy, jak jego dawne, szczęśliwe życie kompletnie zanika.

Na scenie można dostrzec obszernie rozwinięte przez reżysera wątki, które w książce nie pojawiły się bądź jedynie zostały wspomniane, a jest to choćby namiętność pomiędzy Makbetem i Lady Makbet (Marta Gzowska-Sawicka) albo zręczna manipulacja wykorzystujących swój urok czarownic.

Dzięki dużej ilości efektów specjalnych tj. oświetlenie podkreślające emocje bohaterów czy czas dnia, bądź dobrze dobrane efekty dźwiękowe, można było poczuć się jak prawdziwy uczestnik szekspirowskiej tragedii.

Warto było także zwrócić uwagę na kostiumy i rekwizyty, gdyż szczegółowo dopracowane przez Anne Czyż, Witolda Mazurkiewicza i Alicję Wątor dobrze wprowadziły nas w klimat sztuki, rozgrywającej się w czasach średniowiecznej Szkocji.

Niezmiennie wystawiany od 2016r. spektakl był dla nas ciekawym widowiskiem, które możemy zapamiętać na długo i polecić innym, jednocześnie czekając z niecierpliwością na kolejne wyjazdy do teatru.

Julia Kaczmarczyk