W piątek 1 marca uczniowie klasy 1p naszego liceum przygotowali (z pomocą prof. Anny Zielonki) w ramach lekcji WOSu rozprawę sądową. Było to dla nas coś nowego, pierwszy raz mogliśmy bowiem wcielić się w role przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz zobaczyć, co należy do ich codziennych obowiązków. 

Scenariusz rozprawy został napisany już dużo wcześniej przez jedną z uczennic naszej klasy. Po tym naniesieniu uwag prof. Zielonki wspólnie ustaliliśmy termin zajęć, na których odbędzie się posiedzenie sądu. W przygotowanie lekcji było zaangażowanych w sumie dziewięciu uczniów. Przez kilka tygodni ciężko pracowali na to, aby podczas przygotowanej przez nich rozprawy sądowej wszystko wypadło perfekcyjnie. Wspólnie spotykali się na próbach i uczyli się scenariusza. Oprócz tego zadbali o każdy szczegół, taki jak: maszyna do pisania, odpowiedni ubiór, przygotowanie sali do zajęć i inne przedmioty niezbędne do przeprowadzenia posiedzenia sądu. 

Proces dotyczył otrucia pana Adriana. Poszkodowany oskarżył swoją córkę o umyślne dosypanie środka do czyszczenia rur do potrawy, którą spożył. Skutkowało to problemami ze zdrowiem mężczyzny. Oskarżona nie przyznała się do winy. W ten sposób powstał konflikt pomiędzy ojcem a córką. Oboje nie mogli dojść do porozumienia. W sprawę zamieszana była również druga żona poszkodowanego- pani Klaudia, oraz kochanek oskarżonej- pan Tomasz, będący równocześnie przyjacielem pana Adriana.

Rozprawa była bardzo interesująca. Przez całą lekcję pozostała część klasy w napięciu śledziła przebieg posiedzenia i z niecierpliwością czekała na ostateczny wyrok, który dla wielu okazał się dużym zaskoczeniem. 

 Dzięki prof. Annie Zielonce byliśmy uczestnikami bardzo atrakcyjnej lekcji. Jestem pewna, że każdy z nas sporo się z niej nauczył. Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie. Czekamy na więcej takich zajęć. 

Aleksandra Mrozik, 1p