Klasa 3p udała się na naukowo-turystyczną wyprawę do Trójmiasta.

Pierwszy dzień wycieczki spędziliśmy w Sopocie zwiedzając Operę Leśną, spacerując Monciakiem dotarliśmy na molo
a potem plaża i upragniony odpoczynek.

Drugiego dnia odwiedziliśmy wyjątkowe miejsca.

Europejskie Centrum Solidarności w niezwykły sposób przybliżyło nam historię Stoczni oraz powstania Solidarności. Imitująca statek bryła budynku oraz elewacja ze stalowych płyt pokrytych rdzą zapowiadały wnętrze pełne nowoczesnych rozwiązań oraz multimedialną ekspozycję. Zwiedzanie podsumowały słowa zachęcające do rozwiązywania konfliktów na drodze pokoju i kompromisu, podkreślające charakter miejsca.

Muzeum drugiej wojny światowej ukazało genezę, przebieg i zakończenie najbardziej krwawej z wojen. Podobnie jak w ECS eksponaty przeplatają się z multimediami, a lokalizacja trasy w podziemiach i ciemna kolorystyka kreowała niezwykłą atmosferę. Jedną z najciekawszych wystaw była rekonstrukcja przedwojennej ulicy w Warszawie, z witrynami sklepowymi i kinem, w którym można obejrzeć było filmy z tamtego okresu.

Kontrastem dla mrocznych podziemi było piękno zabudowy Starego Miasta, podkreślane przez ciepłe światło słońca. Podczas wizyty w Bazylice Mariackiej obejrzeliśmy replikę “Sądu ostatecznego” Hansa Memlinga oraz inne dzieła sztuki, a całość dopełniła fuga i toccata d-moll Bacha wykonana na zabytkowych organach. Wycieczka ukazała piękno miasta oraz wszystkie jego uroki i skarby.

Tomasz Kucewicz