W poniedziałek, 26 kwietnia, klasa II d, II b oraz I d miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z Tomaszem Piłsudskim, który jest praprawnukiem brata Józefa Piłsudskiego. Temat brzmiał “W drodze ku niepodległej” – podążali za marzeniami i wywalczyli Polskę.

Wykład dotyczył historii i funkcjonowania Związku Strzeleckiego oraz powstania I Kompanii Kadrowej i przeplatany był wspomnieniami o Józefie Piłsudskim. Pan Tomasz opowiedział jak wyglądały przygotowania do właśnie rozpoczynającej się I wojny. Zebrani członkowie drużyn strzeleckich oraz towarzystwa gimnastycznego “Sokół” zmobilizowani słowami Piłsudskiego wyruszyli ze słabym uzbrojeniem, tym które mieli w domach, gotowi do walki o niepodległość.

Potomek Józefa Piłsudskiego pokazał nam fragmenty filmu, na których ukazano jedno z działań I Kompanii Kadrowej- obalanie słupów granicznych. Opowiedział również historię o tym jak polscy żołnierze podczas zawieszenia broni, w okresie bożonarodzeniowym, zaczęli śpiewać pierwszą zwrotkę kolędy “Bóg się rodzi”. Wtedy z okopów rosyjskich odpowiedziały im głosy śpiewające dalszą część. Tak doszło do spotkania rodzin zmuszonych do walki przeciwko sobie. Mieliśmy również okazję usłyszeć nagrany głos Józefa Piłsudskiego .

Na zakończenie Tomasz Piłsudski pokazał nam szablę, bagnet oraz czapkę maciejówkę, przedmioty należące do Marszałka.

Celem wykładu było nie tylko przybliżenie historii, znanej z książek, ale również przekazanie nastrojów i emocji ludzi, którzy byli gotowi do walki o niepodległość. Takie spotkania pokazują inne oblicze dobrze znanych nam wydarzeń historycznych i utwierdzają nas w przekonanie, że historię tworzą ludzie.

Aleksandra Kunicka II d