W środę 18 maja klasy 2a i 3a miały przyjemność wzięcia udziału w niezwykle interesującym internetowym wykładzie realizowanym w ramach projektu ,,Fizyka kluczem do zrozumienia świata”, zorganizowanym przez Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie posiedliśmy wiedzę na wiele niezwykle ciekawych, związanych z fizyką tematów – przeważnie o najmniejszych cząstkach elementarnych oraz możliwości ich obserwacji. Całość prowadzona była bardzo ciekawie, a my słuchaliśmy z zainteresowaniem.

Dowiedzieliśmy się również wiele o CERN-ie i, przede wszystkim, znajdującym się nieopodal jego siedziby Wielkim Zderzaczu Hadronów – akceleratorze cząstek, olbrzymim urządzeniu, które zdaniem niektórych miało doprowadzić do końca świata, ale w praktyce okazało się niezwykle przydatne dla rozwoju nauki, dokonano dzięki niemu wielu odkryć(na przykład potwierdzono istnienie Bozonu Higgsa). W tej największej maszynie świata można przeprowadzać doświadczenia, które byłyby niemożliwe do przeprowadzenia w innych warunkach. Przeważnie używa się go do zderzania bilionów protonów rozpędzonych niemal do prędkości światła, co powoduje powstawanie nowych cząstek(często o większej masie niż cząstki zderzane, dzieje się to przez dużą prędkość cząstek zderzanych i konwertowanie części energii na masę przy zderzeniu).

Po wysłuchaniu mieliśmy okazję zadania własnych pytań – czasem dotyczących kwestii niemożliwych do spełnienia, czysto hipotetycznych – na które prowadzący odpowiadali jednak w wyczerpujący sposób. Gdy czas przeznaczony na pytania upłynął, cześć osób wzięła udział w krótkim quizie, którego uczestnicy z najlepszymi wynikami nagrodzeni mają zostać drobnym upominkiem. Wykład na długo pozostanie w naszej pamięci i liczymy na kolejne takie w przyszłości.

Patryk Hoder, kl. 2ab