Wszyscy z niecierpliwością czekamy na święta. To czas odpoczynku, relaksu i spotkań w gronie najbliższych. Postanowiliśmy w tym szczególnym okresie zadbać również o dobro naszej planety – Ziemi. Na zajęciach ekologii stworzyliśmy nasz ekoporadnik pt. „Święta Zero Waste”. Może dzięki naszym propozycjom Ty też podarujesz świąteczny prezent Ziemi. Oto nasze propozycje:

  1. Prezenty pakuj w torby prezentowe, które mogą później zostać powtórnie wykorzystane. Możesz też skorzystać z opakowań podlegających recyklingowi lub pochodzących z recyklingu (np. szary papier).
  2. Nietrafiony prezent wymień w sklepie lub oddaj potrzebującym.
  3. Zakupy – tylko z listą! W ten sposób nie dasz się omamić promocjom. Kupisz tylko potrzebne produkty, w odpowiednich ilościach.
  4. Choinka – najlepiej żywa w ogrodzie! Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli zdecydujesz się na żywe drzewko, wybierz takie w doniczce, aby po świętach zasadzić je w lesie. Kiedy wybierasz sztuczną choinkę, kup taką, która będzie Ci służyła przez wiele lat.
  5. Porządki też mogą być bardziej eko. Ocet i soda oczyszczona zastąpią wiele środków chemicznych. Jeśli jednak zdecydujesz się na „chemię”, używaj jej zgodnie z zaleceniem producenta. „Dużo” w tym przypadku nie znaczy „lepiej”.
  6. Nadmiar pożywienia, które zwykle zostaje po światach, oddaj potrzebującym. W wielu miastach są punkty zbiórki żywności. Możesz też zamrozić większość potraw i cieszyć się ich smakiem później.
  7. Kartki świąteczne to piękny zwyczaj. Zrób je sam z materiałów dostępnych w domu lub jeśli masz taką ochotę, wyślij elektroniczną pocztówkę.
  8. Ozdoby – TAK! Te oryginalne, niepowtarzalne powstaną dzięki Twojej kreatywności i zaangażowaniu. Najlepiej wykonaj je sam z materiałów, które są dostępne w domu.

 

My też zdecydowaliśmy się na własnoręczne wykonanie ozdób świątecznych, a efekty naszej pracy widać na zdjęciach.

 

Uczniowie klas Ib, Ic, IIc