Ziemia jest unikatowa na skalę całego znanego nam wszechświata, ponieważ jest jedynym miejscem, na którym, jak wiemy, rozwinęło się życie. Nie możemy jej niczym zastąpić, dla każdego człowieka jest niezwykła i każdy mieszka tutaj przez całe życie. W związku z tym dogłębne zbadanie jej, jak również wszelkich negatywnych konsekwencji, które dotykają błękitną planetę i wynikają z działań ludzi, pozostaje dalej w sferze zainteresowań naukowców.

W czwartek 25 maja uczniowie klasy 3ab mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o naszej planecie, a konkretnie o tej jej części widocznej na co dzień, ponieważ wzięli udział w ciekawych zajęciach online w ramach ,,Małopolskiej Chmury Edukacyjnej”, których tematem były ,,Funkcje gleby w dobie zmian klimatycznych”.

Podczas wykładu opowiedziano o wielu różnych aspektach, w których ziemia pełni ważne funkcje, począwszy od dostarczania żywności ludziom i zwierzętom, a na zachowaniu zabytków skończywszy. Pod sam koniec wykładu uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenie mające zbadać zatrzymywanie wody w glebie w zależności od jej rodzaju.

Wszyscy uczestnicy mogli się wiele dowiedzieć na temat otaczającego ich świata. Z pewnością w przyszłości przywiązywać będą większą wagę do dbania o przyrodę i z zainteresowaniem wezmą udział w kolejnych zajęciach tego typu.

W imieniu klasy 3ab – Patryk Hoder