Narodowe Święto Niepodległości jak zawsze przypomina o listopadowych wydarzeniach w 1918 r. Rzeczpospolita Polska odzyskała niepodległość po 123 latach rozbiorowej niewoli i powróciliśmy do grona wolnych narodów.

104. rocznicę cudu Niepodległej hucznie obchodziliśmy w naszym liceum już 10 listopada 2022 r. Jak zwykle, wszystkich obowiązywał strój odświętny, a nauczyciele i część uczniów dumnie prezentowali przypięte na sercu biało – czerwone kotyliony. Zorganizowano quiz dla wszystkich klas pierwszych, w którym uczniowie wspólnie odpowiadali na „11 pytań na 11.11.” dotyczących wiadomości o walce Polaków o wolność i granice Polski. Nie było łatwo, ale ostatecznie wszystkie klasy znalazły się na podium – I miejsce klasy 1B i 1F, II miejsce klasy 1A i 1E, miejsce III zajęła klasa 1C.

O godzinie 11.11 wszystkie klasy odśpiewały hymn narodowy, uczestnicząc w ten sposób w ogólnopolskiej akcji “Szkoła do hymnu”. 

Jednak najważniejszą częścią dnia była akademia (przedstawiona dwukrotnie). Uczniowie klas 3D i 1D przedstawili montaż słowno – muzyczny o trudnej, polskiej drodze do niepodległości. W tle robiła wrażenie prezentacja multimedialna. O wyjątkowości programu świadczyła wyjątkowa cisza na sali, skupienie i wzruszenie części widowni. Nic dziwnego, za przygotowanie całości odpowiadała pani profesor Jolanta Szlachetko. Było perfekcyjnie, godnie i ze smakiem. Całość dopełniał miniwykład pana profesora Tomasz Bąka o Polskiej Deklaracji Niepodległości, czyli tzw. depeszy iskrowej.

Należy dodać, że integralną częścią akademii była uroczystość przekazania sztandaru szkoły nowemu pocztowi sztandarowemu. Historyczny, przedwojenny sztandar można było obejrzeć po akademii.

Bardzo dziękujemy pani Halinie Mleczko (mamie pani profesor Anny Kunickiej) za namalowanie portretu olejnego Józefa Piłsudskiego, który stanowił główny motyw dekoracji, a po zakończonym świętowaniu „zamieszka” na stałe w wyjątkowej (historycznej) sali nr 12.

Julia Wanat, kl. 1D