We wtorek 5 kwietnia 2022 r. maturzyści naszej szkoły odwiedzili Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Z pewnością każdy powinien zobaczyć je na własne oczy, by lepiej zrozumieć dramat, którego tak wiele osób doświadczyło w ubiegłym stuleciu.

KL Auschwitz-Birkenau to największy hitlerowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady. Ze względu na ilość ofiar, które pochłonął, stał się symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Podczas wyjazdu do tego miejsca mieliśmy okazję poznać dowody uzasadniające te określenia. Zobaczyliśmy na własne oczy m. in. baraki, w których mieszkali więźniowie, krematoria, w których umierali, a także zrabowane im własności. W pamięci szczególnie wszystkim zapadła sala z włosami ofiar.

Przewodnicy, którzy oprowadzali nas po tym miejscu pamięci, zapoznali nas z wieloma istotnymi informacjami dotyczącymi KL Auschwitz-Birkenau, wśród których były oczywiście ważne fakty historyczne. Dowiedzieliśmy się również m. in. o nieludzkich warunkach, w których funkcjonowali więźniowie oraz sposobach ich traktowania, o przerażających statystykach tego miejsca, a także poznaliśmy przejmujące opowieści byłych więźniów czy fragmenty ich pamiętników.

W Birkenau przy tablicy upamiętniającej zapaliliśmy znicze, by uczcić pamięć ofiar, które zginęły na skutek działań hitlerowców.

Nigdy nie można zapomnieć o osobach, które przebywały w obozie Auschwitz-Birkenau, ani innych obozach koncentracyjnych czy zagłady. Wizyta w tym miejscu pamięci dogłębnie uświadamia, że historia każdej osoby, która tu przebywała, to osobna tragedia, o której należy pamiętać.

Dziękujemy naszemu historykowi, prof. Tomaszowi Bąkowi, za organizację wyjazdu.

Martyna Oczko, kl. 3p

Maturzyści z wizytą w Auschwitz-Birkenau