10 czerwca dominował w naszej szkole kolor czerwony.

 

W sali gimnastycznej, na parkingu szkoły i korytarzu nie sposób było nie zauważyć  członków Maltańskich Służb Ratowniczych, wśród nich także tegorocznych absolwentów szkoły, którzy asystowali i koordynowali przebieg warsztatów – zawodów z pierwszej pomocy. W potyczkach zespołowych brali udział uczniowie klas pierwszych.

Członkowie zespołów podejmowali zadania ratownicze w różnych scenkach sytuacyjnych, odzwierciedlających losowe sytuacje życiowe. Zadaniem drużyn było na przykład udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej mężczyźnie pod wpływem alkoholu, ugodzonemu nożem, który utkwił w klatce piersiowej. Należało również pomóc osobie z oznakami zawału serca. Kolejna scenka dotyczyła wypadku samochodowego z udziałem dziewczyny poruszającej się na rolkach. Matka z półtorarocznym dzieckiem potrąciła jadącą na rolkach. Dziecko z wrodzoną wadą serca wymagało natychmiastowej reanimacji, a dziewczyna zaopatrzenia złamanej nogi. Podjęte przez drużyny działania ratownicze zostały ocenione i szczegółowo omówione. Czteroosobowy zespół w składzie: Róża Dwornik, Gabriela Kuszneruk, Julia Mrozik i Amelia Wolf uzyskał największą ilość punktów z części praktycznej i teoretycznej, zdobywając pierwsze miejsce.

Liczne i silne emocje, które towarzyszyły wykonywanym zadaniom, z pewnością przełożą się na zapamiętanie pozytywnych praktyk wykorzystywanych przy udzielaniu pierwszej pomocy, która jest przecież nie tylko prawnym, ale i moralnym obowiązkiem każdego.