W dniach 2. i 3. kwietnia uczniowie z klas IIp, IIh i IIm pod opieką prof. Macieja Hejnowicza oraz prof. Tomasza Wróbla wzięli udział w wyjeździe do Warszawy. Celem wycieczki było uczestnictwo młodych biologów w kolejnych już warsztatach naukowych organizowanych przez BioCentum Edukacji Narodowej.

Zajęcia odbywające się pierwszego dnia nosiły tytuł „Zbadaj swój DNA” i rozpoczął je wykład na temat genetyki oraz metod badania genów. Następnie wykładowcy przypomnieli zasady panujące w laboratorium oraz prawidłowy sposób obsługi znajdujących się tam sprzętów. Pozwoliło to na przeprowadzenie przez uczniów serii doświadczeń, umożliwiających zbadanie ich zróżnicowania genetycznego pod względem locus D1S80. Młodzież, z pomocą prowadzących, pobrała swoje komórki, wyizolowała z nich DNA oraz poddała je procesom: PCR ( Polymerase Chain Reaction ) i elektroforezy. Podobne badania obecnie znajdują zastosowania w kryminalistyce, medycynie i ekologii.

Temat zajęć odbywających się drugiego dnia wycieczki brzmiał „Synenergia – wewnętrzne życie komórek”. Podczas warsztatu uczestnicy skupili się na zależności żywotności komórek od obecności błony komórkowej. Po krótkim wstępie tłumaczącym pojęcie synenergii oraz przypominającym budowę komórki, uczniowie Wyspiana przeszli do działania i sprawnie przygotowali własne preparaty, które następnie zbadali za pomocą mikroskopów.

Podczas wyjazdu grupa znalazła również czas na spacer po centrum stolicy oraz zakupy w warszawskich Złotych Tarasach.

Pomimo odczuwanego po powrocie do domu zmęczenia wycieczka okazała się bardzo udana – pozwoliła na pracę w profesjonalnym laboratorium, naukę nowych pojęć oraz miłe spędzenie czasu. Udział w wyjeździe na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów oraz znajdzie odzwierciedlenie w wynikach przyszłorocznej matury.

Dorota Doroszko IIp

.