14 marca klasa językowo-prawna miała okazję zwiedzić Oddział Zewnętrzny w Bielsku-Białej ZK w Cieszynie. W ramach zajęć edukacji prawnej
22 uczniów zobaczyło na własne oczy, jak wygląda życie
osadzonych w 4 ścianach i pod ścisłym nadzorem. Uczestnicy zapoznali się także ze specyfiką jednostki penitencjarnej typu zamkniętego, przeznaczonej dla tymczasowo aresztowanych. Pod czujnym okiem ppor. Ewy Pysz uczestnicy zostali oprowadzeni po celach mieszkalnych, sali widzeń, ambulatorium medycznym, a także pawilonie spacerowym. Ponadto młodzi kandydaci na prawników mogli wysłuchać historii osadzonego p. Ludomira, który opowiedział swoją interesującą historię. Dzięki tej wizycie wkraczający w dorosłość młodzi ludzie uzmysłowili sobie, czym skutkuje brak odpowiedzialności za swoje czyny. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zadania i obowiązki wypełniają na co dzień funkcjonariusze oraz jakie istnieją środki postępowania przymusu bezpośredniego. Niektórzy chętni mogli nawet przymierzyć kamizelki, hełmy oraz obejrzeć z bliska resztę wyposażenia funkcjonariuszy. Licealiści pogłębili swoją wiedzę na temat postępowania wykonawczego oraz kary pozbawienia wolności. Przekonali się, na czym polega służba więzienna oraz zapoznali się z ofertą Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Wizyta w areszcie, zdaniem uczniów :

Bardzo realne ukazanie życia w więzieniu, bez ubarwień. Było to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju.” – K. Petka.

Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie za kratkami, co wolno osadzonym, jakie mają możliwości zatrudnienia oraz kształcenia się. Na podstawie opowiadania osadzonego wiem już, jak wygląda rzeczywistość w oddziale zamkniętym. Przekroczyła moje wyobrażenia. – J. Zięciak.

Wizyta bardzo mi się podobała. Poszerzyłem swoją wiedzę w zakresie działania aresztów w Polsce. Są to ważne oraz ciekawe informacje, które przydadzą mi się w dalszej edukacji.” – P. Kudłacik.