Kalendarze są pełne dni świątecznych. Jednak nie o wszystkich ważnych datach pamiętamy na co dzień. Postanowiliśmy zatem przypomnieć kilka z tych wydarzeń, które są ważne dla każdego z nas, nie tylko „zapalonych” ekologów. Dzisiaj chcemy przybliżyć Organizację Narodów Zjednoczonych, której święto przypada 24 października.

Data upamiętnia rocznicę wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Oznacza to, że w tym roku obchodzimy 77. rocznicę powstania organizacji. Pierwsze obchody Dnia Narodów Zjednoczonych odbyły się w 1948 roku, a 6 grudnia 1971 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło państwom członkowskim, aby uznały ten dzień za święto państwowe. Dzień obchodów święta jest ważny, ponieważ organizowane są wtedy spotkania poświęcone osiągnięciom oraz celom ONZ. Wydarzenie to na pewno wysuwa też na pierwszy plan cele tej instytucji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała, by dbać o bezpieczeństwo i pokój międzynarodowy, współpracę państw oraz rozwiązywanie problemów globalnych. Początkowo liczyła ona 51 państw, natomiast dziś należą do niej już 193 kraje, co oznacza, że tylko kilka państw na świecie nie jest członkiem ONZ. Nazwa „Narody Zjednoczone” została zaproponowana przez Franklina Roosevelta, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jednak weszła w obieg dopiero w 1942 roku na konferencji w San Francisco. Odbyła się ona niedługo po śmierci Roosevelta, więc uczestnicy wydarzenia postanowili w ten sposób złożyć hołd jego osobie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zapewnia nam bezpieczeństwo, więc warto zapamiętać datę jej święta. Działania organizacji doprowadziły do tego, że możemy żyć w pokoju i nie przejmować się tym, co będzie jutro. Zwłaszcza teraz, gdy toczy się wojna między Rosją a Ukrainą, warto pamiętać o ONZ, jej założeniach i tym, jak istotna jest jej rola we współczesnym świecie.