29 stycznia 2019 roku uczniowie klas licealnych „Wyspiana” wraz z p. prof. Małgorzatą Czarnik oraz p. prof. Markiem Cisińskim odwiedzili Operę Krakowską, gdzie mieli okazję zobaczyć na żywo spektakl pt. „Dziadek do Orzechów”.

Jest to jeden z najpopularniejszych baletów klasycznych na świecie. Opowiada historię młodej dziewczyny, Klary, która przenosi się do baśniowej krainy za sprawą swojego prezentu Bożonarodzeniowego, czyli tytułowego dziadka do orzechów. Przeżywa tam niezapomniane przygody oraz odkrywa zaczarowany świat.

Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja autorstwa Aleksandra Dumasa zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu do wystawienia jej na swoich łamach w 1892 r. Skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, który idealnie oddał klimat i nastrój tej baśniowej opowieści. To właśnie dzięki przepięknej aranżacji muzycznej balet ten nadal pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów baletu.

Twórcą spektaklu w krakowskiej Operze jest p. Emil Wesołowski wybitny polski choreograf. W przedstawieniu wykorzystana jest również technika komponowania obrazów w scenografię wykonana przez p. Marka Grabowskiego. Sztuka wyróżnia się zdecydowanie przez kostiumy w nim wykorzystane, które odznaczają się nie tylko wyrazistymi kolorami, ale również „cukierkową” i „bajkową” stylistyką. Autorką ich projektów jest p. Maria Balcerek.

Całe przedsięwzięcie opatrzone jest niesamowitym klimatem, który przenosi widza do zupełnie innego, zjawiskowego świata.

Sądzę, że spektakl wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i uczniowie zapamiętają je na długo oraz będą w przyszłości chętni na zobaczenie innych sztuk baletowych.

 

Weronika Gurdek, kl. IIg