W piątkowe popołudnie 15 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na kolejny wyjazd z cyklu Wojaże polonistyczne. Tym razem odwiedziliśmy Filharmonię im. Karola Szymanowskiego, znajdującą się w Krakowie, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać koncert oratoryjny Antonina Dvořáka „Stabat Mater” op. 58 w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Przemysława Neumanna. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie powstała jako pierwsza w Polsce tego typu instytucja artystyczna po II wojnie światowej.

Stabat Mater” to utwór literacki z XIII wieku, wywodzący się z kręgu duchowości franciszkańskiej. Dotyczy on boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa. Sama tematyka dzieła nawiązuje do fragmentu Ewangelii św. Jana: „A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego…” Nie ma pewności, kto napisał tekst utworu. Przyjmuje się najczęściej, że był to Jacopone da Todi, włoski poeta i mistyk franciszkański. Dvořák skomponował swoje dzieło w 1876 roku pod wpływem rodzinnej tragedii (przeżył śmierć trojga dzieci).

Po dotarciu do Krakowa udaliśmy się na krótki spacer po Rynku Głównym, skąpanym w blasku zachodzącego słońca. Zanim rozpoczął się koncert, mogliśmy obejrzeć niesamowite wnętrze filharmonii. Po krótkim zwiedzeniu obiektu zajęliśmy swoje miejsca, nie mogąc doczekać się wydarzenia. Cały występ był niezwykle poruszający. Dzięki chórowi i orkiestrze mogliśmy doskonale odczuć klimat utworu i wyobrazić sobie cierpienie Matki stojącej pod krzyżem. Śpiew Aliny Adamski oraz Goshy Kowalinskiej idealnie komponował się z instrumentami. Z ogromnym podziwem patrzyliśmy również na to, z jaką gracją i lekkością dyrygował Przemysław Neumann. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że było to niesamowite przeżycie. Ta chwila zostanie zapamiętana przez nas na długo.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Pani Profesor Jolancie Szlachetko za zorganizowanie wyjazdu i stworzenie możliwości uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Podziękowania kierujemy również w stronę Pani Dyrektor Anny Zielonki za towarzyszenie nam w tym spektakularnym koncercie oraz Pani Profesor Aleksandry Jasek i Pani Profesor Agnieszki Bieniasz-Majdak za sprawowanie nad nami opieki.

Maria Marczyńska, Sara Pikoń, Iga Szafraniec z klasy Id