W środę 23.04 odwiedziliśmy kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego w z okazji obchodzonego tam Dnia Geografa.

Wzięliśmy udział w wykładach naukowych oraz w zajęciach terenowych. Pierwszy wykład dotyczył chmur, udało się nawet wytworzyć jedną w butelce. Obserwowaliśmy zmiany zachmurzenia z dachu Instytutu i bezbłędnie przewidzieliśmy pogodę na najbliższe godziny. Następnie w ramach zajęć terenowych obserwowaliśmy panoramę Krakowa ze Zrębu Zakrzówek oraz dowiedzieliśmy się dużo o jeziorze Zakrzówek, które powstało przez zalanie kamieniołomu. W zbiorniku zabroniona jest kąpiel, prężnie natomiast działa tam Centrum Nurkowe Kraken.

Na tzw. Slajdowisku jeden ze studentów bardzo przybliżył nam kulturę, zwyczaje i atrakcje Iranu. Zobaczyliśmy wiele interesujących zdjęć, które wykonał, będąc w tym kraju. Poznaliśmy irańskie miasta z zupełnie innej strony, zobaczyliśmy, jak żyją ludzie, co jedzą,  jak się ubierają i zachowują. Ostatnim naszym naukowym przystankiem było laboratorium hydrologiczne, w którym zbadaliśmy skład mineralny wody z kranu.

Wszystkie zajęcia były bardzo interesujące i na pewno bardzo zgłębiły naszą wiedzę z zakresu geografii. Pełni wiedzy w głowach i z torbami prezentów od UJ wróciliśmy do Kęt. Mamy nadzieję, że  będzie więcej okazji, by w tak przyjazny sposób zgłębiać tajemnice nauki.

Anna Bartuś