Wizyta w Zakładzie Karnym w Bielsku-Białej

 

10 listopada br. w ramach lekcji edukacji prawnej, pod opieką p. prof. Sylwii Kusak, część humanistyczna klasy 3d miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Oddziału Zewnętrznego w Bielsku-Białej Zakładu Karnego w Cieszynie.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wykładu dotyczącego historii jednostki i jej codziennego funkcjonowania. Przedstawiono nam także możliwości podjęcia studiów w Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki jako początku ewentualnej kariery zawodowej związanej z zakładem karnym. Funkcjonariusze służby więziennej dokładnie zaprezentowali nam podstawowe umundurowanie i wyposażenie pracowników oraz dali możliwość przekonania się na żywo, jakie uczucia towarzyszą osobom aresztowanym. Nie obyło się także bez licznych pytań ze strony uczniów. Po części teoretycznej nadeszła część bardziej praktyczna, więc zostaliśmy oprowadzeni i zapoznani z najciekawszymi częściami budynku. Przedstawiono nam cele mieszkalne, zobaczyliśmy salę widzeń, świetlicę i gabinet medyczny dostępny ze względu na podstawowe potrzeby więźniów oraz mieliśmy możliwość przekonać się, jak wyglądają dzienne spacery więźniów na niewielkim polu spacerowym.

Zobaczenie zakładu karnego na własne oczy było zdecydowanie ciekawym, ale też bardzo refleksyjnym przeżyciem, a w drodze powrotnej nie milkły żywe rozmowy uczniów, którzy byli zaskoczeni tym, że filmy nawet w połowie nie oddają tego ciężkiego (i niezachęcającego do pobytu) klimatu więziennych korytarzy.