W środę 6 marca uczniowie klas I c i I e wybrali się na wycieczkę do Teatru Banialuka w Bielsku-Białej, aby obejrzeć spektakl pt. ”Antygona”, inspirowany antycznym dziełem Sofoklesa. Tym razem skorzystaliśmy z wygodnego (i podobno ekologicznego) środka lokomocji, jakim jest pociąg.

Po zakończeniu przedstawienia okazało się, że młodzież wyraża bardzo zróżnicowane opinie na jego temat. Jedni twierdzili, że inna niż zazwyczaj interpretacja utworu pozwoli im spojrzeć na lekturę z nowej, dotychczas niedocenianej strony i dzięki temu jeszcze aktywniej odbierać różnorodne teksty kultury. Z kolei druga strona argumentowała, że odmienna interpretacja była dużo trudniejsza do zrozumienia i bez wcześniejszego omówienia cały spektakl sprawiał wrażenie nieco zagmatwanego. Obie strony zgodnie stwierdziły jednak, że wyjazd na pewno urozmaicił ich naukę oraz umożliwił im kontakt z kulturą wysoką, tak bardzo kontrastującą z tą, w której kręgach poruszają się na co dzień. Wszyscy byli również zgodni, że przedstawienie wywarło na jego odbiorcach wrażenie. Szczególnie żywiołową reakcję wywołały te fragmenty, podczas których aktorzy zdawali się przełamywać czwartą ścianę i zwracali się do widowni jak do rzeczywistych świadków zdarzeń przedstawianych w sztuce. Scenografia i oprawa muzyczna wzmacniały niecodzienną atmosferę, w jakiej przyszło się znaleźć naszym uczniom.

Zdecydowanie można powiedzieć, że ta wizyta w „Banialuce” była w pełni udana.

Dziękujemy panu Markowi Cisińskiemu za zorganizowanie wyjazdu, a paniom Krystynie Bogacz i Sylwii Kusak oraz panu Maciejowi Hejnowiczowi za opiekę podczas spektaklu.

Natalia Grabska, kl. 1e