Pod koniec ubiegłego roku szkolnego nasza szkoła przystąpiła do programu organizowanego przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) pod nazwą Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA).

W ramach tego projektu po wstępnych kwalifikacjach nasza szkoła „załapała” się na jeden z 1200 czujników do ciągłego pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Mierzona jest ilość pyłów o średnicy 2,5 mikrometra (te drobiny przenikają przez płuca do krwi i dalej do wszystkich komórek). Od 28 września na frontowej ścianie szkoły zainstalowany jest czujnik i wyświetlacz pokazujący aktualny pomiar. Z naszego czujnika może skorzystać każdy przechodzący koło szkoły. Jak na razie wyświetlane są super wartości – poniżej 3 mikrogramów w metrze sześciennym. Zobaczymy, jak będzie zimą. Oby było jak najlepiej, ale jeśli będzie źle, to przynajmniej będziemy świadomi, co się czai w powietrzu na nasze płuca.

Bieżące wskazania wszystkich czujników zainstalowanych w całej Polsce można śledzić pod linkiem: https://esa.nask.pl/. Naszej szkoły jeszcze tam nie ma, ale pojawi się niebawem.

Maciej Hejnowicz